Людмила Авраменко, Одеса
N 60. 24 грудня 2004 року, стор. 7

  • То ми обов'язково йому допомагаємо, - говорить заступник Одеського міського голови Володимир Максимович. - І це приносить свої результати. Вже кілька років поспіль старшокласники Одещини на всеукраїнських учнівських олімпіадах за рейтингом входять до десяти областей, які традиційно виборюють перші місця з вісімнадцяти навчальних предметів. А ще наші юні таланти традиційно є членами команд, які беруть участь у всіляких міжнародних олімпіадах. Приміром, сім років підряд учні Рішельєвського ліцею та 2 і 7-ї гімназій ставали призерами міжнародної олімпіади з біології. Безумовно, подібні факти - результат копіткого пошуку обдарованої молоді, який постійно ведуть і місто, і область.

Багато цікавого розповів з цього приводу заступник директора з науково-методичної роботи Одеського обласного інституту вдосконалення вчителів Анатолій Анісімов. Зокрема про Всеукраїнську науково-методичну конференцію "Актуальні питання з профільного навчання обдарованої молоді", котра цієї осені відбулася в Одесі. Упродовж чотирьох днів фахівці з усіх куточків нашої держави ділилися досвідом і обговорювали дуже важливі проблеми. Досить буде назвати лише кілька тем: "Профільне навчання учнів - це запорука якості та успішності студента", "Профільне навчання - крок до світового освітнього простору", "Протиріччя, які виникають у процесі впровадження профільного навчання" тощо. Чи не найцікавішим для гостей стало знайомство з однією із форм роботи з обдарованими дітьми: вони спостерігали відкриту фізико-математичну олімпіаду Рішельєвського ліцею.

До речі, подібна Всеукраїнська конференція вже вдруге відбувається в Одесі. Значно розширила коло пошуку обдарованих дітей школа юного олімпійця, яка ось уже кілька років працює на базі трьох ліцеїв (Рішельєвського, юридичного, економічного), 117-ї спеціалізованої школи та Маріїнської гімназії. Тобто навчання йде за напрямами. Діти Одеси вчаться щосуботи, сільські приїздять на сесії, що проводяться під час канікул. До речі, для останніх уже сьомий рік підряд інститут удосконалення вчителів проводить олімпіади з природничо-математичного циклу та української мови. Гідну підготовку "зірочки з районів" отримують саме на базі одеських шкіл.

У місті створена розгалужена мережа закладів освіти, де талановиті школярі отримують поглиблені знання з різних дисциплін. Це 25 спеціалізованих шкіл, 7 гімназій, 5 ліцеїв та навчально-виховні комплекси. Загалом у них опановують освіту майже 10 % учнів (минулорічний світовий показник становить 5 %, а загальноукраїнський - близько 3 %). Є серед закладів нового типу такі, що властиві лише Одесі. Зокрема морський ліцей. На всю Україну відомий навчально-виховний комплекс "Сузір'я", який входить до європейської мережі шкіл сприяння здоров'ю. На його базі постійно проходять конференції та семінари-тренінги. В останньому, наприклад, брали участь понад двісті викладачів різних категорій. Варто згадати й гімназію N 9, яка працює за програмою "Школа-родина", що базується на українській етнопедагогіці.

Починаючи з 2000 року, 115 учнів загальноосвітніх шкіл отримують щомісячну стипендію міського голови. Це діти, які добре вчаться і мають на своєму рахунку перемоги в олімпіадах з різних предметів. Об'єднує їх той факт, що всі вони - з соціально незабезпечених родин. З 2003 року надається матеріальна допомога й обдарованим дітям-сиротам та інвалідам. Таких майже 60.

Свої таланти одеські дівчатка й хлопчики розвивають у 12 будинках творчості, 2 станціях юних техніків і в еколого-натуралістичному центрі. Відвідують їх понад 22 тисячі учнів.

Безумовно - що випускники закладів нового типу в більшості продовжують освіту, тобто стають студентами, - підсумовує Володимир Максимович. - І тут для них також є чимале поле для застосування здібностей.

Приміром, молоді люди, які мають яскраво виражені організаторські таланти, входять до Одеської молодіжної ради. Створено її в серпні нинішнього року на базі молодіжного виконкому. У складі ради 235 юнаків і дівчат, обраних однолітками, і має вона три палати: сенат, громадську палату та конгрес. Цей орган визначає основні молодіжні проблеми й готує відповідні програми. Нічого подібного до одеської моделі молодіжного самоврядування в Україні немає.

І насамкінець заступник міського голови поділився планами щодо реалізації "Програми розвитку дитячо-юнацького спорту в Одесі на 2004-2010 роки". Згідно з цим документом, прийнятим на сесії міськради, заплановано побудувати 5 футбольних майданчиків, 4 плавальні басейни, 4 криті спортивні комплекси та міський муніципальний Палац спорту на 10 тисяч місць. Ще передбачено спорудження 40 спортивних майданчиків (по 10 у кожному районі міста), яхтового комплексу, бази для занять дельтапланеризмом та сучасного комплексу для картингу.