Олександрина Кругленко, Донецька область
N 45. 3 листопада 2004 року, стор. 7

Група жителів міста Горлівки (Донецька область) звернулася до Президента України з проханням допомогти розв'язати проблему Горлівського хімічного заводу.

Сказати, що це перше звернення з цього приводу - означає не сказати нічого.

Проблема заявила про себе на повний голос ще у квітні 1990 року, коли підземний вугільний масив був уражений токсичними відходами. Їх упродовж багатьох років безконтрольно скидали над тектонічним розломом хімічні виробництва заводу. Тоді постраждали гірники - тіла двох людей рятувальники, зважаючи на високий рівень токсичних парів у підземних виробітках, навіть не змогли дістати з вибоїв: їхніми могилами стали вугільні пласти...

Небезпека отруєння й досі нависає над населенням дев’яти міст Донецької та Луганської областей. Ця екологічна бомба може вибухнути кожної миті. У сховищах є відходи виробництва мононітрохлорбензолів - речовин, які змінюють стан води, роблять її досить шкідливою. Ймовірність потрапляння компонентів, що мають у своєму складі цю отруту, у грунт, підземні та поверхневі води, є. Звалище, яке років сорок тому влаштувало на своїх задвірках закрите для стороннього ока оборонне підприємство, нині також дає про себе знати. Територія виглядає мертвою зоною... Та й від самого заводу залишилася тільки назва - Горлівський хімічний. Оборонне підприємство перетворилося на казенне, державне, потім узагалі загубило свій статус і стало тягарем для всіх.

Довгі роки обласна й міська влади, жителі міста б'ють на сполох.

  • Я займаюся цією проблемою шість років, відколи мене обрали на посаду Горлівського міського голови, - говорить Віктор Рогач.
  • Мало того, що підприємство не має змоги розрахуватися зі своїми працівниками, існує й величезна екологічна небезпека. Наші листи з проханнями вирішити питання підпорядкування заводу, подальшої його долі, виплати заборгованості, і, звичайно ж, утилізації токсичних відходів є в багатьох урядових установах.

Самостійно розв'язати ці проблеми завод не може: після зупинення підприємство перебувало в стані банкрутства, нині здійснюється його санація.

Загальнодержавною Програмою поводження з токсичними відходами, затвердженою ще у 2000 році, передбачено фінансування заходів зі знешкодження відходів виробництва на держпідприємстві "Горлівський хімічний завод" (ДП "ГХЗ") на суму 6 млн грн. Профінансовано торік лише 562 тис. грн. Повністю заплатити за ТЕО та проектні роботи можливості немає...

У місті Шостка (Сумська область) 7 липня проходила нарада з розгляду справ на казенних підприємствах України. В окремих її дорученнях Мінекології, Мінпромполітики, МНС та іншим відомствам визначено терміни на узгодження пропозицій щодо фінансування робіт з розробки ТЕО та проектної документації і створення установки зі знешкодження відходів на ДП "ГХЗ".

Як сказав заступник начальника управління оборонної галузі Мінпромполітики Володимир Кравченко, фінансування на розробку остаточної документації здійснюється за рахунок коригування бюджету Міністерства надзвичайних ситуацій.