Наталія Команяк, Чернівці
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 6

Програма святкування величної дати - 60-річчя визволення України від фашистських загарбників - на Буковині була вельми насиченою й змістовною. Це, зокрема, традиційні тематичні уроки й зустрічі з ветеранами у школах області, виставки в музеях, бібліотеках та будинках культури, наукові конференції й "круглі столи", спортивні свята й концертні програми. У Чернівцях, як і в інших містах країни, відбулося покладання квітів до пам’ятника воїнам-визволителям. Вшанувати пам’ять учасників війни прийшли представники влади, духовенства, ветерани, громадськість міста, молоде покоління. Відбувся військовий парад.

Однак головним у ці дні була не кількість заходів, а те, що увагою влади й громади намагалися не обійти жодного учасника Великої Вітчизняної. Їх же в області - майже 5 тисяч. І ця увага підкріплювалася конкретними справами: повсюдно обстежували соціально-побутові умови ветеранів війни; влада підтримала тих, хто потребував матеріальної допомоги, сприяла в ремонтах їхніх помешкань, забезпеченні паливом тощо. Зв’язківці подарували ветеранам по 10 хв безкоштовних телефонних міжміських переговорів. Ветеранів запросили на свято й до Чернівецького прикордонного загону та Чернівецького обласного управління Міністерства внутрішніх справ, де їм було присвоєно військові звання і вручено ювілейні медалі.

На Буковину прибула делегація Комітету міжрегіональної громадської організації ленінградських ветеранів, до складу якої ввійшли ті, хто свого часу брав участь у визвольних боях за Україну.

А ще на адресу Чернівецької облдержадміністрації надійшла телеграма від голови ради ветеранів Четвертої Гвардійської Овруцької повітряно-десантної дивізії Миколи Сищікова. Дивізія свого часу брала участь у визволенні Буковини. Ветерани війни з Росії подякували керівництву області, всім буковинцям за пам’ять про загиблих однополчан, побажали кожній родині всіляких гараздів, миру й спокою.

Як живуть нині ветерани, що їм болить?

Розповідає Павло Бажерін, голова Чернівецької міської ради ветеранів України, ветеран війни, полковник у відставці:

  • Ветерани війни заслуговують на особливу повагу й шану в суспільстві. Це - його золота еліта, носії пам’яті про війну. Нині це люди дуже поважного віку, самі вже потребують захисту.

Влада міста суттєво підкріплює увагу до наших проблем матеріально. Значно поліпшилося обслуговування ветеранів у госпіталі інвалідів війни. Не забули і про вдів Героїв Радянського Союзу, визволителів нашого міста. Разом з місцевими органами влади шукаємо можливості надання допомоги за рахунок власних ресурсів. Відрадно, що нам пішли назустріч керівники багатьох підприємств обласного центру та їхніх профкомів - включили до колективних договорів пункти про виділення коштів на матеріальну допомогу ветеранам, які колись тут працювали. Волонтери також активно надають допомогу одиноким хворим ветеранам. Встановлено тісний зв’язок зі школами.

Узагалі нині в навчальних закладах проводяться зустрічі, уроки мужності, поновлюються музеї бойової і трудової слави.