Валерій Іншаков, Дніпропетровськ
№ 49. 17 листопада 2004 року, стор. 6

На Дніпропетровщині активно створюється галузь з повним циклом виробництва свинцево-кислотних акумуляторів та новітніх інтегрованих систем із використанням сонячних енергетичних систем, вітроенергоустановок та енергонакопичувачів.

Під час робочої поїздки на Дніпропетровщину 23 вересня Президент України Леонід Кучма ознайомився з новим заводом Міжнародної науково-промислової корпорації "ВЕСТА", на якому завершуються пуско-налагоджувальні роботи. Після ознайомлення з ходом підготовки виробництва, яке стане до ладу вже у поточному році, Леонід Кучма зробив перший запис у книзі почесних гостей: "Я в захопленні від того рівня технологій, який ви продемонстрували, а головне - що це своє, українське. Велика вам подяка. Так тримати! З повагою до колективу, Леонід Кучма".

Після розпаду СРСР незалежна Україна потрапила в залежність від поставок дефіцитних акумуляторних батарей з Росії та Казахстану, де залишились усі акумуляторні заводи. Для забезпечення народногосподарського комплексу і Збройних Сил цією продукцією щорічно треба було витрачати по $120 млн. Зокрема Південний машинобудівний завод, яким того часу керував Леонід Кучма, не міг відвантажувати аграріям вироблені трактори - без акумулятора будь-яка машина просто мертва. Ось тоді Віктор Дзензерський, нині директор інституту транспортних систем і технологій НАН України "Трансмаг", доктор технічних наук, професор, президент МНПК "ВЕСТА", запропонував концепцію створення нової галузі вітчизняної промисловості - виробництва свинцево-кислотних акумуляторів.

Ідею державної ваги підтримали місцева влада й уряд. Крок за кроком команда В. Дзензерського рухалася до визначеної мети. Завдання було однозначне: у стислі строки створити технологічно досконале й екологічно безпечне виробництво. У 1993 році створюється акціонерне товариство "Іста", яке визначається Кабміном як головне підприємство з виробництва свинцево-кислотних акумуляторів в Україні. Лише за один рік і 8 місяців на піщаному пустирі в зоні так званого промвузла з "нуля" виріс Перший український акумуляторний завод потужністю 1 млн 300 тис. батарей на рік.

У 2001 році "Іста" споруджує другий акумуляторний завод. І в тому ж році зводиться вже третій завод рекуперації свинцю - скорочено "Рекс". Потужність його - до 30 тис. т вторинного металу, що вилучається з використаних акумуляторних батарей, відходів та брухту свинцю. Кінцевий продукт - свинець та свинцеві сплави, які використовуються для виготовлення електродів тих же акумуляторів. Так було створено замкнений промисловий комплекс. Країна позбулася залежності від двох позицій стратегічного імпорту і суттєво оздоровила екологічну ситуацію. Свого часу мільйони використаних акумуляторів наносили навколишньому середовищу неабиякої шкоди.

Довiдка "ПВ". Національна акумуляторна корпорація "Іста" за 9 років розробила й упровадила у виробництво понад 70 типорозмірів продукції, увійшла в число найбільших європейських виробників акумуляторів. Споживачами торгової марки "Іста" стали провідні автомобільні компанії Росії та Білорусії: "Ока", "ГАЗ", "УАЗ", МАЗ. "КАМАЗи", укомплектовані акумуляторами "Іста", перемогли у легендарному ралі Париж - Дакар. Акумуляторні заводи, збудовані корпорацією "ВЕСТА", за станом на вересень 2004 року виробили близько 10 млн акумуляторних батарей.

Проте між створенням Першого українського акумуляторного і новим заводом "ВЕСТА - Дніпро" не лише відстань майже у десятиріччя, а й участь у міжнародній програмі, яка для багатьох співвітчизників лишилась непоміченою. Молода корпорація "ВЕСТА" вже встигла попрацювати на міжнародний престиж держави. У 2001 році за дорученням Президентів України й Росії, на виконання рішень Харківського бізнес-форуму ділових кіл двох країн було розроблено і вже реалізовано проект модернізації й розширення виробництва на курському заводі "Акумулятор". А по суті створено новий завод з обсягом виробництва в 1 млн батарей на рік, які характеризуються підвищеною потужністю й довговічністю, а також відповідають європейським стандартам.

Нині продукція нової торгової марки "ІСТОК" посіла перше місце за якістю, а нове виробництво лідирує за темпами розвитку й посідає друге місце за кількісними показниками на російському ринку. Проект з розробки й виробництва новітніх інтегрованих систем енергопостачання з використанням сонячних енергетичних систем, вітроустановок та енергонакопичувачів пройшов державну експертизу, а згодом - державну реєстрацію. Виконавцем його є ЗАТ "ВЕСТА-Дніпро", що входить до складу МНПК "ВЕСТА", а заявником - технопарк "Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона".

Нове виробництво розмістили в корпусах Дніпровського машинобудівного заводу, які вивільнилися внаслідок конверсії.

  • У нове виробництво, імпортне технологічне устаткування вкладено близько €35 млн, - розповів перший віце-президент МНПК "ВЕСТА" Василь Підлубний. - Наш колектив створив завод, якого немає не тільки в СНД, а й у Європі.

Опанування нових, альтернативних видів енергії для України надто важливе. Це дасть змогу зменшити залежність держави від зовнішніх постачальників нафти і газу. Звичайно, пройде ще певний час, доки серійні сонячні й вітроенергетичні системи з торговою маркою "ВЕСТА" почнуть обслуговувати віддалені об'єкти, селища, котеджі, фермерські господарства, окремі будинки.

На жаль, навіть ті преференції (у вигляді пільг на податки), що передбачає Закон України "Про спеціальний режим інвестиційної та інноваційної діяльності технологічних парків", нині поставлені під загрозу. Занепокоєння викликає поява постанови Верховної Ради України від 24.06.2004 року N1854-IV, якою уряду доручається при підготовці проекту держбюджету 2005 року передбачити скасування спеціального режиму інвестиційної й інноваційної діяльності технологічних парків. До речі, у 2003 році обсяги відрахувань технопарків у бюджети різних рівнів і залучені в їхню діяльність інвестиції більш як удвічі перевищили податкові й митні пільги, надані державою.

  • Науково-дослідницькі й науково-конструкторські роботи, створення інноваційних підприємств - загалом дуже витратні, - коментує ситуацію президент МНПК "ВЕСТА" Віктор Дзензерський. - Наш інноваційний проект має окупитися лише через п'ять років. Але ж ми, маю на увазі і багатьох інших новаторів, хочемо зробити для України прорив у майбутнє. Нам украй треба опановувати нові швидкості в економіці.

Команді дніпропетровських науковців і промисловців з цієї корпорації уже немало вдалося: за останні роки збудовано п'ять заводів, створено нову галузь національної економіки - виробництво стартерних, індустріальних (тягових та стаціонарних) акумуляторних батарей, закладено, таким чином, підвалини для розвитку ще однієї галузі - малої енергетики. А це - і відповідний міжнародний імідж, і нові перспективи для експорту високотехнологічної продукції.