Людмила Авраменко, Одеська область
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 4

Нещодавно на Одещині було врочисто відкрито виставку-аукціон племінних тварин і птиці. Такі події відбуваються щороку відтоді, як племінною справою в регіоні займається Василь Федоряка, заступник начальника головного управління сільського господарства і продовольства, начальник управління з тваринництва облдержадміністрації.

У 1997 році, коли Василь Петрович із сусідньої Молдови переїхав до Одеси, племінна робота в області перебувала, м'яко кажучи, у занепаді. Тварини, як іронізують нині фахівці, були напівдикими. Побачивши стадо, пан Федоряка жахнувся. І відразу ж написав доповідну на ім'я голови Одеської ОДА. Документ та усні пояснення виявилися настільки переконливими, що до обласного бюджету вже наступного року було "забито" 500 тис. грн на виконання довготермінової програми "Селекція і генетика в тваринництві". Так розпочався процес, який вивів Одещину в трійку областей-лідерів, що поперемінно ділять між собою першість в Україні щодо племінної роботи.

Ми всі багато чули, що тваринництво нерентабельне, а, отже, невигідне.Та Василь Петрович і його однодумці так не вважають. Бо переконані, що в умовах ринкової економіки останнє слово залишається за породою. Якщо кілограм живої ваги звичайної свині коштує нині 10 грн, то породистої - у 2-2,5 раза більше.

У радянські часи Одещина славилася птахівництвом. Але наприкінці дев'яностих про це вже майже забули. Нині почався етап відновлення галузі. На робочому столі заступника начальника головного управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації - ліцензія, видана Мінагрополітики України Комінтернівській птахофабриці. Їх віднині повинні мати всі племінні господарства. Адже племінна худоба чи птиця - теж стратегічний запас держави.

Відрадівська птахофабрика закупила американську породу курей, які, на відміну від звичайних, починають нестися на два місяці раніше. Тепер в області несучок з кросу хайн-лайн - понад 300 тис.

Агрофірма "Дністровська", яку очолює Іван Кістов, створила спільне українсько-французьке підприємство, і відгодовує свиней найкращих європейських порід за сучасними технологіями. По суті, СП "Дністро-гібрид" знають свинарі всієї України. Саме в Арцизький район вони їздять і за досвідом, і за породистими тваринами. Зазвичай свиня набирає 100-105 кг за 7-8 місяців, а в "Дністро-гібриді" - за 4-5. До речі, й усі чернівецькі ковбаси виготовляють з м'яса цих свиней, оскільки воно смачніше.

Південь України завжди був базою вівчарства. Але останнім часом попит на вовну зменшився. Водночас зросла потреба в баранині. І на це відреагувала Одещина: науковці створили нову м'ясо-вовняну породу. Найбільша заслуга - професора Одеського державного аграрного університету Валентини Чепур. Нині обласна отара з представників одеського типу кросбредної породи становить 100 тис. голів. Тобто, розпочалося власне товарне виробництво.

Та чи не найяскравішим прикладом творчого підходу до розвитку племінної справи є діяльність ТОВ "Єрмак", що знаходиться на одноіменному острові. На площі 2500 га, оточеній водою, випасають і доглядають стадо великої рогатої худоби. Нині воно нараховує 500 голів. Досвід випасання на волі одесити запозичили в Австралії. А породу, яка може вижити в подібних умовах, вивели самі. За основу було взято представників чотирьох порід, а кров їм освіжили... зебу, привезені з Асканії-Нової. Приріст за добу нового південно-українського типу м'ясної породи становить 1 кг. Влітку практично без жодних затрат. Це буде справжня яловичина, з якої американці готують свої улюблені стейки. До речі, за 1 кг стейка в Києві платять 100 грн. Один бичок дає 50 кг такого м'яса. А це - 5000 грн. Керівники ТОВ "Єрмак" поки що худобу не продають, планують спершу довести стадо до 1000 голів.

У травні нинішнього року в Києві відбулася Міжнародна виставка "Агро-2004". Найкращими були визнані окремі види свиней великої рогатої худоби та овець, вирощені на Одещині. Хіба це не показник?

На другий день обласної виставки племінних тварин та птиці (понеділок 28 жовтня) було проведено аукціон. Ті, хто придбав для свого господарства породистих бичків чи свиноматок, з власної кишені заплатили лише 50 % їхньої вартості. Решту - взяла на себе обласна влада. Адже в бюджеті нинішнього року на програму "Селекція і генетика в тваринництві" закладено вже 1 млн 400 тис. грн. Породу на Одещині шанують. 140 племінних господарств - вагомий показник...