Юрій Сахно, Київ
№ 58. 17 грудня 2004 року, стор. 2

Підсумки діяльності органів внутрішніх справ упродовж 11 місяців нинішнього року підбито на розширеному засіданні колегії МВС України, яка відбулася 14 грудня.

Як зазначив перший заступник міністра внутрішніх справ України Василь Жук, протягом двох останніх місяців міліція працювала в складних умовах політичного протистояння і з великим навантаженням. Особовий склад ніс службу за посиленим варіантом, практично без відпочинку. Втім, правоохоронці виконали покладене на них завдання - забезпечили належний правопорядок у державі, законні права та інтереси громадян.

Аналізуючи підсумки роботи ОВС, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Гусаров відзначив збільшення на 21 % кількості заяв та повідомлень про правопорушення та злочини, що надійшли від громадян до органів та підрозділів внутрішніх справ. Поліпшилася якість їх розгляду. Наведення порядку в обліку злочинів нарешті дало змогу побачити близьку до реальної картину злочинності в громадських місцях. Тут скоюється кожен п'ятий злочин, зокрема половина розбоїв та понад дві третини грабежів. Цього року на 20 % зменшилася кількість скасованих прокурорами постанов про відмову в порушенні кримінальних справ, що свідчить про відповідальне ставлення працівників міліції до виконання своїх службових обов'язків.

Упродовж 11 місяців до суду направлено 696 кримінальних справ, порушених стосовно злочинних угруповань, що на 11 % більше, ніж торік. У сфері економіки викрито 252 організовані злочинні групи (на 40 % більше порівняно з аналогічним періодом минулого року) та 23,5 тисячі тяжких злочинів. Серед них майже 2,5 тисячі - злочини, що завдали збитків на суму понад 100 тис. грн, а із збитками понад 1 млн грн - 402 злочини. Державі та суб'єктам господарювання відшкодовано 903 млн грн збитків, що на чверть більше, ніж минулого року.

Разом з тим недостатньо ефективною залишається боротьба з правопорушеннями у сфері службової діяльності. Необхідно вдосконалювати протидію хабарництву, зокрема і на регіональному рівні. Головну увагу потрібно приділяти виявленню хабарів, які складають десятки тисяч гривень, а не дріб'язковим фактам.

У сфері протидії незаконному обігу наркотиків викрито на 17 % злочинів більше - 63 тисячі. Втім, проблемних питань тут ще вистачає. Наприклад, робота з виявлення споживачів наркотиків ще не відображає реального стану з цього питання. В деяких регіонах необхідно посилювати протидію збуту наркотиків, нарощувати ефективність застосування оперативних засобів у боротьбі з наркобізнесом.

Не може не викликати занепокоєння стан злочинності серед неповнолітніх. Хоча цього року на 6 % менше зареєстровано злочинів, скоєних підлітками, зростає їх жорстокість та агресивність. У зв'язку з цим вдосконалення потребує робота щодо боротьби з втягуванням неповнолітніх у злочинну діяльність.

Як зазначив Сергій Гусаров, обстановка на автошляхах держави залишається складною. Порівняно з минулим роком на 10 % більше зареєстровано дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло понад 6 тисяч і травмовано майже 50 тисяч людей. Аварійність зросла практично у всіх регіонах. Збільшилася кількість ДТП, що сталися з вини нетверезих водіїв.

Всі проблемні питання, що стали предметом принципового обговорення, а також шляхи їх розв'язання знайшли відображення в рішенні колегії МВС України. Керівники обласних підрозділів Міністерства внутрішніх справ отримали конкретні доручення.

У рішенні колегії МВС також відображено і напрями організації роботи органів внутрішніх справ щодо забезпечення громадського порядку та безпеки громадян під час виборів Президента України 26 грудня 2004 року.

Як підкреслив Василь Жук, міліція має виконувати суто службові обов'язки і забезпечити верховенство закону в Україні, вільне волевиявлення громадян. Політичні пристрасті можуть вирувати в суспільстві, а не в середовищі правоохоронних органів. Саме завдяки виваженій позиції правоохоронців, професійним підходам у здійсненні відповідних заходів, значною мірою вдалося забезпечити належний громадський порядок 21 листопада і в наступні дні.

А заступник міністра внутрішніх справ Анатолій Присяжнюк наголосив на тому, що з огляду на набутий досвід під час попередніх етапів виборчої кампанії, керівники ОВС всіх рівнів повинні відповідним чином скоригувати свою роботу.