Петро Селецький, Київ
N 51. 24 листопада 2004 року, стор. 6

25 вересня нинішнього року глава держави підписав Указ "Про оголошення в Україні 2005 року Роком ветеранів". 1 жовтня цього року разом із Міжнародним днем людей похилого віку було вперше відзначено День ветерана. Прокоментувати цю подію, а також розповісти про те, що нині зроблено і робиться в нашій державі для соціального захисту ветеранів, ми попросили директора Департаменту державної політики у справах інвалідів та людей похилого віку Міністерства праці та соціальної політики Ірину ТАРАБУКІНУ.

  • Ірино Іванівно, як відомо, глава держави своїм указом доручив уряду розробити пропозиції щодо законодавчого забезпечення більш повного і комплексного задоволення соціальних потреб ветеранів, виходячи зі зростаючих економічних можливостей держави, та вжити додаткових заходів для реалізації чинних законодавчих актів з цих питань. Про що, власне, йдеться?
  • Питання соціального захисту громадян літнього віку в Україні регулюються положеннями Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні". Зокрема особам, які мають статус ветеранів праці, пільги надаються відповідно до статті 7 цього закону, в якій ідеться про користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи, першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування із дорогоцінних металів), щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів. Зазначеною статтею передбачено також переважне право ветеранів на забезпечення санаторно-курортним лікуванням та компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація, безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів в межах області (Республіки Крим) за місцем проживання. Згідно із цим законом ветеранам надано переважне право на встановлення домашніх телефонів. Вони також звільняються від плати за землю та сплати земельного податку.

Доречно нагадати, що місцеві органи виконавчої влади та самоврядування теж можуть надавати додаткові пільги малозабезпеченим верствам населення за рахунок коштів місцевих бюджетів (це передбачено законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про місцеві державні адміністрації").

Нещодавно набув чинності підписаний Президентом у вересні нинішнього року Закон України "Про внесення зміни до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Згідно з ним інвалідам І і II груп надане право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інвалідів І групи (не більше одного супроводжуючого), - 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту. Інвалідам III групи надане право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту з 50-процентною знижкою вартості проїзду.

  • День ветерана - це ще один привід привернути увагу суспільства до проблем малозабезпечених пенсіонерів, одиноких ветеранів війни та праці?
  • Саме 1 жовтня було підбито підсумки першого етапу всеукраїнської благодійної акції "Милосердя", головне завдання якої - всебічна підтримка людей з особливими потребами. Остаточні її результати будуть обнародувані 3 грудня - в Міжнародний день інвалідів. Нагадаємо деякі цифри і факти недавнього минулого. 2001 року в ході всеукраїнської благодійної акції "Милосердя" загальна сума грошової та натуральної допомоги становила 138,5 млн грн. Ці гроші було використано на підтримку 1,8 мільйона малозабезпечених громадян та інвалідів. 2002 року на благодійництво в рамках акції використано близько 142 млн грн. Найбільшою ж сума грошової та натуральної допомоги за час проведення акції була торік: понад 185 млн грн. Її було переадресовано малозабезпеченим громадянам літнього віку, інвалідам.

На початок цього року органи соціального захисту населення мали під своєю опікою майже 4 мільйони ветеранів війни. В Україні мешкає також понад 5,8 мільйона ветеранів праці. Їхній соціальний захист регулюється відповідним законодавством. Зокрема у системі праці й соціального захисту населення функціонує мережа будинків-інтернатів та територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян. Здійснюється організація культурно-масової й оздоровчо-спортивної роботи з урахуванням стану здоров'я і віку мешканців будинку-інтернату.

З метою поліпшення соціального обслуговування вразливих верств населення прийнято Закон України "Про соціальні послуги", який набрав чинності з початку нинішнього року. Реалізація основних положень цього закону надає, зокрема, можливість розвивати мережу як державних, так і недержавних установ, які займаються організацією надання соціальних послуг, і залучати до співпраці благодійні організації, окремих громадян, волонтерів.

  • Як же все це позначається на якості життя підопічних інтернатів і територіальних центрів?
  • На сьогодні в 314 будинках-інтернатах мешкає понад 52 тисячі людей похилого віку й інвалідів. За останні роки фінансування діяльності будинків-інтернатів помітно збільшилося, зокрема й за рахунок пенсійних коштів, які тепер туди перераховуються. Торік, приміром, це дало змогу значно поліпшити якість харчування підопічних, умови їхнього проживання та обслуговування, забезпечення медикаментами й м'яким інвентарем.

Успішно триває й удосконалення діяльності територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, яких в Україні налічується 745. Працівники цих установ надають близько 40 видів послуг майже 800 тисячам інвалідів та пенсіонерів, малозабезпечених непрацездатних громадян. Це доставка продуктів, медикаментів і палива, виклик лікарів, прання білизни і прибирання житла, оплата комунальних платежів, приготування їжі тощо. Це й допомога в обробітку присадибних ділянок, оформленні субсидій, документів на санаторне лікування, влаштування до будинку-інтернату.

  • Хто і яким чином може зробити свій внесок у справу надання допомоги малозабезпеченим та установам, які їх обслуговують?
  • Такий свій намір кожне підприємство, установа чи організація, як і будь-яка конкретна людина, можуть реалізувати, перерахувавши кошти на спеціальний рахунок всеукраїнської благодійної акції "Милосердя". Спонсорська та благодійна допомога приймаються як у грошовій формі, так і у вигляді продуктів, медикаментів, одягу, палива чи у формі добродійної послуги.

До речі, чимало в цьому плані було зроблено. Для виявлення тих, кому найбільше потрібна соціальна допомога, у всіх регіонах проведено додаткове обстеження матеріально-побутових умов проживання пенсіонерів, інвалідів. Гостями територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян похилого віку, будинків-інтернатів були депутати різних рівнів, посадові особи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Повсюдно відбулися збори, зустрічі, святкові концерти, змагання, конкурси, виставки, обіди з врученням подарунків.

Зокрема Київська міська державна адміністрація прийняла спеціальне розпорядження щодо виплати одноразової адресної матеріальної допомоги у розмірі 20 грн кожній особі з числа непрацюючих пенсіонерів, які досягли пенсійного віку (жінки - 55 років, чоловіки - 60 років) та отримують пенсію або державну соціальну допомогу, інвалідам з дитинства у розмірі, що не перевищує 350 грн (з урахуванням надбавок, підвищень і доплат). На Миколаївщині відбувся обласний конкурс "Супербабуся-2004". У Житомирі Головне управління праці та соціального захисту населення спільно з обласною організацією Товариства Червоного Хреста та Фондом милосердя і здоров'я України організувало телемарафон за участю керівників органів виконавчої влади й місцевого самоврядування, куди запросили ветеранів війни та праці, а також благодійників. А на Тернопільщині керівники області та районів відвідували людей, яким виповнилося 100 і більше років, вручали їм цінні подарунки...

  • У зв'язку з реалізацією чинного Закону "Про соціальні послуги" ви згадали про діяльність волонтерів. Розкажіть, будь ласка, про цей аспект соціальної роботи трохи докладніше...
  • Волонтерська діяльність є складовою життя всіх демократичних країн, невід'ємною прикметою й атрибутом сучасної цивілізації. Наша держава теж, звісно, не може стояти осторонь розвитку волонтерського руху. Він є одним із ефективних напрямів соціального захисту та поліпшення життєзабезпечення людей похилого віку, сприяючи залученню широкого кола пенсіонерів та молоді до благодійництва. Поштовхом до започаткування волонтерської діяльності в нашій країні став Указ Президента України "Про програму "Здоров'я літніх людей", підписаний главою держави у грудні 1997 року. Нинішній рік у цьому відношенні є етапним: відбулося засідання Координаційної ради з питань розвитку й підтримки волонтерського руху, за результатами якого і за пропозиціями зацікавлених міністерств та відомств було підготовлено Основні заходи з розвитку й підтримки волонтерського руху на 2004-2005 роки. Таким чином зроблено ще один крок до поширення руху волонтерів і в нашій державі.