Ольга Марчук
№ 15. 30 червня 2004 року, стор. 5

Черговий брифінг в Адміністрації Президента України заступник Глави Адміністрації, керівник Головного аналітичного управління Василь Базів розпочав із привітання з Днем Конституції України. Він зачитав звернення Президента України, у якому, зокрема, сказано, що "прийняття Основного Закону ознаменувало фундаментальне закріплення нашої незалежності, навіки закарбувало волю українського народу жити у власній суверенній, соборній державі. Основний Закон є визначальним чинником забезпечення державного суверенітету України, консолідації суспільства, створення належних умов для самореалізації особистості". Він також оприлюднив привітання Президента з нагоди Дня молоді, в якому сказано: "Нашій державі потрібні ваші таланти і завзяття, енергія і наполегливість. Не гайте часу, поспішайте у цю благодатну пору юності зробити якнайбільше корисних справ, збагатити себе знаннями, закласти міцний фундамент майбутніх успіхів. З вами Україна пов'язує надії на суспільні зміни. Вірю, що ви станете творцями тієї країни, яка утвердиться в світі як заможна, демократична європейська держава".

Знайомлячи з основними рішеннями, прийнятими Президентом України впродовж останнього тижня, Василь Базів звернув увагу на підписаний Закон "Про внесення змін до статті 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям". Прийняття цього документа обумовлене необхідністю матеріальної підтримки багатодітних сімей та сприяння поліпшенню демографічної ситуації за рахунок підвищення рівня народжуваності. Закон передбачає збільшення рівня забезпечення прожиткового мінімуму для кожної багатодітної сім'ї на 20 %. В Україні 137,4 тис. таких сімей, і в них - майже півмільйона дітей.

Інший Закон, підписаний цього тижня Президентом України, - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму". До порушників цього закону буде застосовуватися штраф у розмірі від 50 до 450 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Закон "Про внесення змін до Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" дає змогу розв'язати проблему забезпечення громадян України, які не досягли 16-річного віку, й достроково перебувають за кордоном, паспортом громадянина України для виїзду за кордон.

Леонід Кучма також підписав Закон "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про врегулювання претензій, які виникли внаслідок повітряної катастрофи 4 жовтня 2001 року". Загальна сума відшкодувань - $7 млн 809 тис. 66. Виплату передбачено здійснити із резервного фонду Державного бюджету України.

Крім того, підписано Закон України "Про внесення змін до статті 4 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом". Суть документа полягає в тому, що він передбачає створення окремого центрального органу виконавчої влади, який буде займатися боротьбою з відмиванням брудних коштів. Це Держфінмоніторинг, який нині - у складі Міністерства фінансів, а буде окремим центральним органом виконавчої влади.

Серед Указів Президента Василь Базів виділив Указ "Про запровадження Дня бухгалтера". За його словами, статус цієї професії різко виріс в умовах ринкової економіки, тому треба продемонструвати знак поваги до бухгалтерів, яких в Україні нині майже мільйон.

Ще один Указ - "Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння податку на додану вартість". Ним Президент дав доручення Головному контрольно-ревізійному управлінню здійснити до 1 грудня перевірку одержання відшкодування з Державного бюджету України сум ПДВ в розмірі понад 1 мільйон гривень.

Василь Базів також звернув увагу на Розпорядження Президента "Про деякі заходи щодо посилення боротьби з корупцією в органах Державної податкової служби". Згідно з цим документом Кабінету Міністрів України доручено в 2-х місячний термін розробити й запровадити механізми залучення суб'єктів громадської діяльності до виявлення фактів вчинення податківцями корупційних дій та інших правопорушень.

Він виділив і Розпорядження "Про вшанування пам'яті видатного музиканта Давида Федоровича Ойстраха" та повідомив, що глава держави взяв під свій патронат проведення у вересні в Одесі першого Міжнародного конкурсу скрипалів імені Ойстраха.

Відповідаючи на запитання, як виконується доручення Президента щодо погашення заборгованості з виплат заробітної плати, Василь Базів навів такі дані: найвищі темпи скорочення заборгованості - у Закарпатській, Рівненській, Тернопільській, Київській, Волинській областях. Відстають Запорізька, Сумська і Херсонська області.

У продовження теми ЧАЕС він повідомив, що минулого тижня відбулася Асамблея країн-донорів щодо будівництва об'єкту "Укриття". На думку української сторони, чергове засідання Асамблеї було успішним. Країни-донори погодилися з новою оцінкою проекту. Українську позицію від імені країн-донорів підтримали Сполучені Штати, окремі держави вже визначилися з конкретними додатковими внесками.

З приводу публікації в газеті "Independent" Василь Базів зазначив, що розслідування трагічної справи журналіста Георгія Гонгадзе повинно бути об'єктивним і справедливим, а вбивці встановлені і покарані. І людина, яка найбільше зацікавлена в цьому, - Президент України. Однак, на думку Василя Базіва, навколо цієї трагічної історії нині здійснюється спекуляція в контексті виборів. Перетворювати обезглавлене тіло журналіста в урну для збирання голосів на виборах - це не менший моральний злочин, ніж обезглавлення цього тіла, переконаний він.