Валерій Барський, Ольга Коростельова
№ 59. 22 грудня 2004 року, стор. 1

У понеділок на Першому національному телеканалі відбулися дебати кандидатів на пост Президента України Віктора Ющенка і Віктора Януковича. Більша їх частина пройшла у формі дискусії. Відповідно до рішення Центральної виборчої комісії теледебати між кандидатами були розділені на три частини: вступні промови кандидатів (кожному по 5 хв), сама дискусія (80 хв безперервного часу) і заключне слово (по 5 хв).

У рамках дискусії на запитання кандидата відводилося до 1 хв, на відповідь - не більше 3 хв. Це, так би мовити, технічна сторона питання. Відомо, що життя не завжди вкладається у рамки. Хтось казав більше, хтось менше, тож навіть таймер у телестудії інколи ставав предметом суперечок. Але головні пристрасті точилися навколо питань, яких торкалися виступаючі. Про що йшлося?

Під час телевізійних дебатів Віктор Янукович висловив думку, що після виборів, незалежно від їх результату, в Україні потрібно буде провести Форум народної злагоди. При цьому кандидат у президенти зауважив, що порушення були не тільки в східних, а і в західних регіонах, а в деяких регіонах подив викликає саме "помаранчева революція". "Я не дорікаю нашим виборцям. Вони були палкими прихильниками моїми і Вашими і хотіли тільки перемоги. Давайте подумаємо, які можуть бути соціальні наслідки. Погіршення життя людей ми не повинні допустити, і на виборах ми маємо домовитися - провести вибори спокійно і припинити тиск". Кандидат у президенти підкреслив, що сьогодні головні проблеми країни - в кардинальних перебудовах позицій у вищих ешелонах влади, на чому, до речі, наполягають обидві сторони, що беруть участь у виборах.

Водночас Віктор Янукович зазначив, що останні події показали, що український народ "прокинувся", і в нього розплющилися очі. За його словами, на площі багатьох міст вийшли ті, хто хотів висловити протест і незгоду з діючою владою.

Щодо соціальних перетворень Віктор Янукович зазначив, що і в 2005 році, незважаючи на невнесення відповідних сум до державного бюджету, всі українські пенсіонери отримуватимуть доплати до пенсій, введені урядом у жовтні нинішнього року. За словами кандидата у президенти, заяви, що пенсії не будуть виплачуватися після виборів, робились і у вересні, й у жовтні, і в листопаді. "Зараз, коли вже люди отримують ці пенсії і почали до них звикати, ставити під сумнів це просто злочинно", - вважає Віктор Янукович.

На його думку, сьогодні у країні є значне зростання валового внутрішнього продукту, на основі якого збільшується заробітна плата, що є базою підвищення соціальних виплат. "Реальна економіка держави зараз на підйомі. І ми маємо можливість утримати соціальний рівень людей, якщо в країні зберігатиметься політична стабільність".

Однією з гарантій збереження політичної стабільності Віктор Янукович вважає об'єднання зусиль із своїм опонентом, щоб запобігти можливому зриву виборів.

"Я Вас запрошую цю проблему сьогодні обговорити, щоб український народ обрав Президента, і ми разом цей режим відправили у відставку". Звертаючись до Віктора Ющенка, кандидат у президенти Віктор Янукович закликав після виборів не виводити людей на вулиці ні з одного, ні з другого боку. "Я пропоную об'єднати зусилля, мирно пройти виборчий період і спокійно зустріти Новий рік. Я хочу, щоб у нас не залишилося зла після виборів, а суспільство вийшло оновленим, і Новий рік ми зустріли в сім'ях з дітьми. Як зустрінеш Новий рік, таким рік і буде. І тому я хочу попросити всіх, щоб 26 грудня прийшли на вибори, зберігаючи спокій", - підкреслив Віктор Янукович у своєму заключному слові.

Відповідаючи на пропозицію Віктора Януковича провести після виборів об'єднавчий форум представників різних регіонів, Віктор Ющенко зазначив, що його парламентська фракція є відкритою і "знаходиться в постійному діалозі". При цьому Віктор Ющенко висловив думку, що разом із опонентом їм варто виступити у Донецьку, Луганську, Тернополі, на Закарпатті, "варто продемонструвати будь-які форми національного порозуміння".

Україна спроможна своєю власною волею обрати свого Президента незалежно від Москви чи Вашингтона. Про це заявив під час теледебатів кандидат на пост Президента України Віктор Ющенко, відповідаючи на запитання свого опонента щодо необхідності прийняття спеціального закону, який би забороняв втручання іноземних організацій у внутрішні справи України, зокрема у виборчий процес. "Вояжі чи в Крим, чи в Москву принижують будь-якого кандидата незалежної України, бо мова йде виключно про внутрішні питання. Рівнозначно це питання відноситься і до Брюсселя, і до Варшави, і до Вашингтона", - наголосив він. При цьому він зауважив: якщо для цього потрібно додатково здійснити якісь формальності, то він з великим бажанням це зробить.

Віктор Ющенко також категорично відкинув заяви про те, що його виборчу кампанію фінансували Сполучені Штати, підкресливши, що ніколи в житті не брав чужого і добре знає, як дорого потрібно за все платити.

Він наголосив, що люди, які приходили на Майдан Незалежності, аж ніяк не стояли там за гроші, оскільки чимало з них є цілком заможними громадянами. "Ці люди стояли за совість".

Обидва кандидати в президенти порушували питання цілісності країни. "Я переконаний, що сьогодні немає підстав говорити, що Україна ділиться за мовою, конфесіями, інтеграцією на Схід чи Захід. Це все є українські державні й національні інтереси", - підкреслив Віктор Ющенко. "Давайте єдність України, соборність вважати святинею, яку повинен цінувати кожен політик", - закликав він, засудивши сепаратистські ігри українських політиків. "Я глибоко переконаний, що Україна соборна, і територіально її сьогодні розмежувати вже неможливо навіть Януковичу, Ющенку чи будь-кому з політиків", - наголосив кандидат у президенти. Він також запевнив, що "Крим завжди буде належати кримчанам і Україні, ніхто не огороджуватиме Луганськ і Донецьк колючим дротом, ніхто не закриє жоден православний храм в угоду одній чи іншій конфесії".

Віктор Ющенко під час теледебатів також закликав свого опонента Віктора Януковича віддати шану українським виборцям, незалежно від того, за кого вони голосували, оскільки це було їхнє право. Він висловив упевненість, що обидва кандидати нарешті порозуміються: "Незалежно від поглядів, пройде 26 грудня, і ми подамо один одному руки".

Втім, це сталося набагато раніше. Після закінчення дебатів кандидатів на пост Президента України присутні у студії журналісти та політики, численні телеглядачі стали свідками міцного рукостискання двох конкурентів. І це виглядало цілком природно.

Віктор Янукович: "Головне - це мир і спокій єдиної України"

Майже вся країна вечір минулого понеділка провела біля телевізорів, спостерігаючи за рідкісним видовищем - теледебатами між двома кандидатами у президенти України. Прихильники обох Вікторів мало не з калькуляторами в руках підраховують сильні сторони "своїх" претендентів та слабкі - опонентів. Політологи прискіпливо аналізують й оцінюють усе почуте й побачене. Журналісти звертають увагу на те, що Віктор Янукович та Віктор Ющенко з командами зайшли у телестудію через різні двері та коридори. Проте після досить емоційного спілкування перед телекамерами вони подали й потиснули один одному руки. І саме це дає надію, що протистояння лідерів і їхнього електорату не таке вже й неподоланне, проблеми можна розв'язувати цивілізованим шляхом. Про це говорили обидва кандидати у подальших спілкуваннях із пресою.

 • Вікторе Федоровичу, чи вдалося вам сказати Віктору Андрійовичу на теледебатах те головне, що хотілося?
 • Так. Я сказав, що нам, українцям, треба домовлятися, як жити на цій землі без підказок збоку. Жити і домовлятися, щоб зберегти мир.
 • Ви кілька разів зверталися до свого опонента із пропозицією змінити Закон про вибори. Це для вас дуже важливо?
 • Так. Я вже не кажу про ЦВК, де ми залишилися практично без своїх представників. Справа в тому, що закон суттєво порушує права наших громадян. Сьогодні за цим законом ці вибори можна спокійно оскаржити. Тому я й закликав Ющенка, щоб ми переглянули такий підхід і пройшли вибори за принципом: хто переможе... Життя ж на цьому не закінчується, будемо жити далі. Сподіваюся, що цей шлях до порозуміння, до спокою, до стабільності в державі хоча і був важким і для українського народу, і для політиків, але ми повинні його витримати.
 • З яким настроєм ви йшли до телестудії і чого чекали від опонента?
 • На мій погляд, ми повинні бути чесними, казати правду і не звинувачувати один одного, вести більш конструктивний діалог, щоб люди зрозуміли, що їх очікує. Я був готовий до такого діалогу і пропонував його Віктору Андрійовичу. Наскільки мені вдалося це зробити - ви бачили.
 • Як, на вашу думку, оцінюють результати дебатів ваші колишні соратники, у тому числі з оточення Президента?
 • Сьогодні у нас була чесна, відкрита розмова. Я казав що думав, у тому числі і з приводу того, що сталося в державі.
 • Ви могли б спільно з Ющенком, як він пропонував, вийти до людей на майдан, і на сході, і на заході?
 • Немає питань! Я готовий вийти до людей, заспокоїти їх, закликати, щоб не їхали у Київ, а займалися мирною працею, готувалися до Нового року.
 • До речі, про Новий рік. Що б ви побажали своїм співвітчизникам?
 • Стабільності, спокою. Хотів би, щоб увесь багатонаціональний український народ 26 грудня висловив свою думку, щоб ми обрали президента, відсвяткували новорічні свята. Я бажаю, щоб усі дома мали ялинку й іграшки різних кольорів. Ви розумієте, що я маю на увазі, коли кажу про кольори... Бажаю також, щоб ніхто й нікого не ображав, щоб панував мир, щоб у сім'ях, де є гарячі сутички, вони припинилися. Ми повинні йти у майбутнє оновленими, з розумінням того, що це наш обов'язок перед наступними поколіннями, нашими дітьми. Ми повинні далі будувати нашу державу, наполегливо працювати над покращенням життя.
 • Вікторе Федоровичу, а що б ви хотіли побажати особисто для себе в якості новорічного подарунка?
 • Для мене головне - це мир, спокій і єдина незалежна Україна з нашими заможними громадянами.

Віктор Ющенко: "Забути про федералізацію і сепаратизм в Україні"

 • Вікторе Андрійовичу, будь ласка, окресліть головні моменти вашого спілкування з опонентом.
 • Як ви помітили, під час теледебатів ми намагалися торкнутися найважливіших сфер нашого життя. Але, відверто кажучи, мене здивувало те, що Віктор Федорович не відповідає на запитання, як на мене, він уникав конкретних речей, приміром, щодо заробітної плати, мінімальних пенсій, надбавок до пенсій тощо. Адже все це виходить з макроекономічних показників. Даються взнаки певні прорахунки. У Держбюджеті 2005 року ми вже зіштовхуємося з найбільшим дефіцитом за останні сім років. Це при тому, що динаміка зростання ВВП залишається на досить високому рівні.

Відзначив би і те, що мої звинувачення щодо непрофесійності влади, її нечесності мій опонент постійно переадресовував до виборців. Мовляв, не ображайте виборців, вони і влада - одне ціле. Можливо, це маневр, проте справляв неприємне враження.

 • Сьогодні в штабі Януковича говорили про готовність до компромісу. Чи готові ви до відповідного кроку?
 • Тут треба уточнити, що таке компроміс, у чому він? Коли я чув кілька разів питання щодо Закону про вибори, то не бачив там предмета для компромісу. Порушувати цю тему за два-три дні до виборів не варто. Вважаю цей закон коректним, адже він передбачає голосування інвалідів першої групи на дому. Виходячи з того, що ще три тижні тому саме цей момент давав підстави для фальсифікацій, тож давати ширші можливості для цього небезпечно.
 • Як складатимуться ваші стосунки з опозицією у разі вашої перемоги?
 • Воювати не будемо. Мені неприємно чути, коли на 14-му році нашої незалежності хтось порушує тему розколу. Не треба когось виставляти опудалом чи то на сході, чи то на заході. У нас чудовий, унікальний народ. Слід раз і назавжди забути про федералізацію і сепаратизм в Україні.