Володимир Чернов, Сумська область
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 6

Сумщина - один з тих регіонів держави, де остання війна зробила особливо багато лиха. Її безжальні жорнова повністю знищили на території області 128 і частково 635 населених пунктів, 82 % промислових підприємств. На фронтах, у партизанських лісах від фашистських репресій загинуло понад 200 тисяч жителів області.

Це - край героїки і слави, великих подвигів, що наблизили визволення нашої землі від ворога. 181 уродженець області - Герої Радянського Союзу, 32 - повні кавалери Ордена Слави. Троє сумчан були удостоєні звання Героя двічі, а прославлений ас Іван Кожедуб - тричі. На Сумщині розпочався знаменитий партизанський рейд Сидора Ковпака від Путивля до Карпат, землею Сумщини проліг південно-західний відрізок Курської дуги... Нога фашиста ступила на землю Сумщини 26 серпня 1941 року, а повністю область була визволена від загарбників 16 вересня 1943 року.

У ці дні багато сумчан побували в драматичному театрі імені Щепкіна на урочистих зборах, біля Меморіалу Слави, аби покласти квіти на гранітні плити з викарбуваними на них іменами загиблих. Голова облдержадміністрації Володимир Щербань і міський голова Сум Володимир Омельченко вручили ветеранам ювілейні медалі "60-річчя визволення України від фашистських загарбників".

Не може приховати скупу солдатську сльозу кавалер Ордена Слави двох ступенів сумчанин Іван Сербіновський. Щемкі воєнні спогади навіює йому "Травневий вальс", що звучить під час святкового концерту в театрі. У складі 232-ї Сумсько-Київської дивізії визволяв Іван Михайлович всю Україну - від Сумщини до західних кордонів. А далі були Словаччина, Чехія, Австрія... Втішившись виступами дитячих художніх самодіяльних колективів, ветеран сказав:

  • Недаремно ми воювали.. Он які талановиті діти виросли. Аби тільки цінували те, що мають..

Заступник голови Сумської міської організації ветеранів Олександр Васильківський у своєму виступі зазначив: якби у 1944-му не було визволення України від фашистів, у 1991-му не стала б вона незалежною.

Урочисті заходи, присвячені 60-річчю визволення України від фашистських загарбників, пройшли в усіх населених пунктах Сумщини.

У Сумах 8 підприємств-спонсорів виділили для 2 700 ветеранів Великої Вітчизняної війни матеріальну допомогу на загальну суму близько 150 тис. грн.

Керівництво області відвідало госпіталь для інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни, привітало його пацієнтів зі святом, 86-ти учасникам бойових дій вручено ювілейні медалі, а лікувальному закладу - сучасне медичне обладнання. Вихованці музичної школи організували у госпіталі концерт.

Місцеві ради у селищах Токарі і Сад Сумського району подбали про те, щоб кожен учасник бойових дій Великої Вітчизняної одержав до свята визволення продуктовий набір.

Як повідомили в головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, у рамках підготовки до святкування 60-річчя визволення України на Сумщині обстежили матеріальні й соціально-побутові умови 141,9 тисячі ветеранів війни (96,8 % їх загальної кількості). З’ясувалося, що соціальної допомоги потребують 22,5 тисячі ветеранів, понад 90 % її вже отримали на суму близько 900 тис. грн. Понад 5 тисяч отримали грошову допомогу на суму 430 тис. грн.

Згідно з даними головного управління праці та соцзахисту населення облдержадміністрації, у місцевих бюджетах регіону заплановано витратити близько 880 тис. грн на капітальний ремонт приватних будинків, які належать інвалідам війни. Але станом на 1 жовтня пощастило лише 30 інвалідам - із зазначеної суми на ремонт їхніх помешкань змогли виділити лише 48, 3 тис. грн (близько 11 %).