Ольга Марчук
№ 59. 22 грудня 2004 року, стор. 2

Всупереч численним заявам високопосадовців та аналітиків, політична криза, що загострилася після другого туру виборів Президента України, не перейшла в економічну. Зокрема на споживчому ринку не виникло дефіциту, зростання цін у листопаді було меншим, ніж у жовтні, а девальвації гривні за офіційним курсом обміну не відбулося. Хоча президентські вибори посилили тенденцію сповільнення економічного зростання в Україні, однак 2004 рік став черговим роком рекордних його темпів, яке прогнозується на рівні 12 %. Втрати від політичної кризи, що становлять до 0,5 % ВВП, відбулися здебільшого в результаті зменшення продуктивності праці через участь економічно активного населення в різноманітних акціях, а також внаслідок зриву і подорожчання фінансування зовнішньоекономічних контрактів та зменшення бюджетних надходжень.

Чого чекати?

За прогнозами аналітиків, вже в 2005 році макрофінансова ситуація в Україні поліпшиться, відбуватиметься поступове зменшення дефіциту бюджету та зростуть його доходи. Інфляція сповільниться, проте зростуть тарифи на послуги транспорту і житлово-комунального господарства. У 2005-2006 роках очікується зростання темпів імпорту, що значно випереджатимуть темпи зростання експорту. Фахівці стверджують, що, незважаючи на збереження прогнозу зростання української економіки впродовж середньострокового періоду на достатньому рівні, слід чекати значних коливань в динаміці ВВП. На їхню думку, основні перешкоди на шляху до рівномірного економічного піднесення становлять недостатній рівень розвитку внутрішнього ринку через високу відкритість економіки, низька якість конкуренції, а також висока частка сільського господарства у ВВП.

Ми - надійні партнери

Світ нині як ніколи цікавиться Україною. Саме цим була викликана необхідність зустрічі виконуючого обов'язки прем'єр-міністра України Миколи Азарова з представниками дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні. Урядовець підкреслив, що має бажання надати неупереджену, об'єктивну інформацію щодо соціально-економічної ситуації, розвіяти міфи про нашу державу, зокрема можливу нестабільність в банківсько-фінансовій сфері та пов'язані з цим ризики. Розмова з дипломатами була максимально насиченою цифрами, які красномовно віддзеркалюють нинішній стан країни, але головною темою стало твердження - в Україні зараз немає серйозних ризиків і нестабільності в економічній та фінансовій сферах.

Зокрема Микола Азаров наголосив, що інфляцію національної валюти вдалося утримати в "розумних межах" - в грудні її рівень становитиме 10 %. Він вважає, що це хоча й високий показник, однак в умовах економічного зростання він є помірним, і підстав для критичного зростання інфляції надалі немає. Тому є впевненість, що до кінця року банківська сфера повністю ввійде в стабільне русло. Вже нині багато банків відмінили обмеження на отримання готівки з рахунків через мережу банкоматів, попереду інші кроки, спрямовані на стабілізацію.

Повністю відновлені надходження до бюджету за податковою і митною лініями і є сподівання, що в грудні бюджет за цими показниками буде виконано. Реальний дефіцит бюджету в Україні нині становить 0,8 %, не припинялися виплати із зовнішньої заборгованості. За попередніми прогнозами, позитивне сальдо українського платіжного балансу становитиме на 2005 рік не менше $10 млрд.

Микола Азаров переконаний, що й наступного року Україна збереже високі темпи економічного та соціального розвитку і сподівається, що зарубіжні дипломати сприятимуть українському уряду й бізнесменам у питаннях розширення ринку збуту вітчизняної продукції, укладання контрактів. Україна розраховує на лібералізацію двосторонньої торгівлі з зарубіжними країнами і об'єктивну інформацію з боку дипломатів щодо нинішньої ситуації в державі, а ще вважає неприйнятною характеристику економічної ситуації, як кризової. Адже, щоб говорити про кризу, "потрібні дуже серйозні параметри", яких в Україні, на щастя, немає.

Поліпшенню відносин із зарубіжними партнерами, на думку української сторони, сприятиме й те, що Україна практично завершила підготовчу роботу щодо вступу до Світової організації торгівлі. Нині вже укладено 30 двосторонніх протоколів щодо взаємного доступу до ринків товарів та послуг і по-суті, залишилося підписати договори з кількома країнами, зокрема США, Австралією та Китаєм. Можна зробити висновок, що найближчим часом, можливо й у 2005 році, Україна стане членом СОТ.

Як відомо, днями підписано два двосторонні протоколи щодо доступу на ринки товарів та послуг з Гондурасом і Домініканською Республікою, а також Монголією. Упродовж поточного року було укладено 10 таких двосторонніх протоколів з країнами, що входять до Робочої групи з вступу України до СОТ. Тривають переговори щодо їх укладання ще з кількома країнами. Наступний раунд двосторонніх переговорів та чергове засідання Робочої групи з питань розгляду заявки України про вступ до СОТ заплановані на початок 2005 року.

Декларацію щодо України прийняли глави держав і урядів ЄС за підсумками зустрічі на вищому рівні у Брюсселі. У документі ЄС привітав керівництво та народ України з вирішенням політичної кризи у своїй країні мирним шляхом, а також їхнє бажання співпрацювати з міжнародними посередниками. Учасники саміту підкреслювали стратегічну важливість України як ключового сусіда та партнера ЄС. "Європейський Союз і Україна мають спільні інтереси у подальшому посиленні політичних, економічних і культурних зв'язків. Рада ЄС підкреслює, що Євросоюз має намір розвивати співробітництво з Україною з повним використанням нових можливостей, які містяться у європейській політиці сусідства", - йдеться в документі.

Новий літак - на крилі

Перший політ здійснив новий літак АН-148. Він вилетів з аеродрому "Святошин" і приземлився в Гостомелі. Готуючись до першого польоту, Ан-148-100 пройшов програму наземних випробувань, включаючи перевірку роботи силової установки і обладнання, а також руління і пробігу злітно-посадочною смугою. Випробування повністю підтвердили розрахункові характеристики літака та його готовність до польоту. В ході наземних випробувань, а також під час роботи на стендах й імітаторі польоту відпрацьована взаємодія членів екіпажу. На АНТК імені Антонова складають другий літак, який повинен приєднатися до виконання Програми льотних сертифікаційних випробувань, що завершиться в 2005 році.

Користуватися технікою буде комфортніше

Кабінет Міністрів зобов'язав виробників і продавців високотехнологічної продукції - персональних комп'ютерів і телефонних апаратів (зокрема мобільних) - створити обмінний фонд таких товарів, який дає змогу надавати власникам інший пристрій на час гарантійного ремонту. Це положення міститься у постанові уряду "Про внесення змін до доповнень 2 і 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року N 172" ("Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"). Відповідно до документа, крім мобільних телефонів і ПК, до переліку товарів, з яких створюється обмінний фонд, увійшли комп'ютерні комплектуючі, апаратура для відеозапису та відтворення зображення й звуку, а також електрочайники, електрофени та електрокавоварки. Цією ж постановою розширено перелік товарів, які не підлягають обміну або поверненню. Відповідно до Закону "Про захист прав споживачів" за письмовою заявою споживача щодо безкоштовного ремонту товару йому повинен бути наданий товар аналогічної марки (незалежно від моделі).

Кабмін - за курортний збір

Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді законодавчо закріпити право Криму стягувати курортний збір і збір на розвиток пасажирського електротранспорту, внісши відповідні зміни до Закону "Про систему оподатковування". Стягнення таких зборів у Криму було введено в 2003 році у вигляді експерименту за узгодженням з Кабміном, виходячи зі специфіки соціально-економічного розвитку краю. Експеримент себе виправдав, збільшивши доходи місцевого бюджету Криму на суму понад 8 млн грн. Його продовжено в 2004 році і в проекті Держбюджету-2005 передбачено здійснювати надалі.

Нині ставка збору для відпочиваючих становить 5-10 грн, а для тих, хто приїжджає у Крим на автомобілі - 15 грн. Збір повинен стягуватися санаторіями, туристичними компаніями, під час продажу путівок та реєстрації приїжджих, а також організаціями, які одержать відповідні повноваження від Державної податкової адміністрації Криму.

Урожай радує

За попередніми оцінками уряду, валовий збір зерна врожаю 2004 року в Україні становить 44-45 млн т, зокрема зернової кукурудзи - 10 млн т. Валовий збір цукрових буряків очікується на рівні 16,5 млн т (торік - 13,4), соняшнику - 3 млн т (4,3), картоплі - 20,7 млн т (18,5), плодів і ягід - 1,5 млн т (1,7) і овочів - на рівні минулого року - 6,5 млн т. До Державного і регіональних резервів з нового врожаю закуплено 4 млн т продовольчого зерна, а загалом його резерв становить понад 6 млн т при потребі 4 млн т. Окрім цього, Україна уже експортувала понад 5,5 млн т зерна нового врожаю.