Ольга Марчук
№ 20. 4 серпня 2004 року, стор. 2

Жнива - гаряча пора не лише на ланах, а й в уряді. З урахуванням минулорічних помилок роботу організовано більш конкретно - з перших днів збирання врожаю взято під щоденний контроль питання жнив і закупівлі зерна до державного й регіональних резервів. Саме таке завдання дав аграрному блоку на засіданні Кабінету Міністрів прем'єр-міністр.

Привід для тривоги є. За словами Віктора Януковича, останнім часом до нього звертається керівництво регіонів, і одне з головних питань - заготівля зерна. Завдання ж уряду незмінне: закупити по півтора мільйона тонн у державний і регіональні резерви за цінами, що відповідають його рішенням і влаштовують селян. Водночас планується приділити особливу увагу роботі аграрних бірж. Вони повинні працювати прозоро і виконувати своє завдання - щотижня заготовляти по сто тисяч тонн зерна.

Під контролем також ще одне доручення уряду - частка заробітної плати селян у собівартості кінцевої продукції становитиме не менше 15 % від собівартості. Нині, на превеликий жаль, заробітна плата в сільському господарстві найменша серед усіх народногосподарських галузей і становить близько 205 грн. Прогнози на майже вдвічі вищий, ніж торік, урожай дають підставу сподіватися й на значні підвищення зарплат трудівникам села. "Ми зобов'язані жорстко контролювати виконання всіх рішень, які приймаємо, щоб кожен виконавець розумів - це не передвиборна кампанія, а політика влади і наш обов'язок", - підкреслює глава українського уряду.

Соціальному блоку уряду також дане важливе доручення - найближчими днями вирішити всі питання щодо виплати з 1 серпня по 30 грн 11,5 мільйона українських пенсіонерів. Для виконання цього завдання потрібно трохи більше 350 млн грн на місяць і урядовці обіцяють обов'язково виконати це рішення, так само як і наступне - вже до середини серпня опрацювати з регіонами всі питання стосовно введення з 1 вересня мінімальної зарплати на рівні 237 грн. До введення нового рівня мінімальної зарплати залишилося менше місяця, тому потрібно знати всі нюанси, щоб, насамперед, допомогти регіонам, які не зможуть самостійно підняти мінімальну зарплату. "Коли ми переходимо на нову зарплату всією державою, там, де в регіонах не вистачає сил, державний бюджет має підставити своє плече", - наголошує прем'єр.

Поетапне підвищення пенсій, починаючи з 1 січня наступного року, буде і у військовослужбовців на підставі закону "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Цим документом запроваджуються єдині засади пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького й рядового складу всіх військових формувань, зокрема й для звільнених раніше на пенсію осіб. Для них пенсії збільшуватимуться поступово: з 1 січня 2005 року вони отримають 50 % перерахованої пенсії, а з 1 січня 2006 року - 100 %.

Крім цього, уряд має намір упродовж трьох років розв'язати проблему забезпечення житлом військових. (Нині на квартирному обліку перебуває 46 тисяч військовослужбовців, причому чверть з них чекають житла більше десяти років). Уже нинішнього року видатки держбюджету на ці цілі перевищують 300 млн грн, що на 20 % більше порівняно з минулим. Це дасть змогу надати військовослужбовцям близько 5 тис. квартир, а наступного року збільшити їх кількість удвічі.

Не залишилися поза увагою уряду й проблеми українських олімпійців та паралімпійців, адже наступного тижня Україна буде проводжати своїх спортсменів до Афін. Як президент Національного олімпійського комітету Віктор Янукович минулого тижня зустрівся з вітчизняними тренерами та спортсменами - представниками паралімпійських видів спорту. Під час зустрічі він повідомив, що на засіданні Кабінету Міністрів було ухвалено 7 нормативно-правових актів, спрямованих на підвищення рівня соціального захисту спортсменів й тренерів, покращення їх матеріальних умов, а також про своє доручення взяти під особистий контроль підготовку олімпійців та паралімпійців до Ігор в Афінах.

"Олімпійський пакет" урядових рішень вагомий. Зокрема ухвалено проект Указу Президента "Про національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту", розраховану на 2004-2016 роки, а також проект Указу Президента "Про затвердження Положення про державні стипендії чемпіонам і призерам Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор". Крім цього, уряд своєю постановою збільшив з наступного року розмір стипендії Президента України для талановитих та перспективних спортсменів з 345 до 1000 грн.

З початку наступного року також буде збільшено до 800 грн розмір стипендій Кабінету Міністрів для видатних спортсменів, тренерів і діячів фізичної культури й спорту. Нині розмір цієї урядової стипендії становить 75 % прожиткового мінімуму громадян. Іншим рішенням призначено урядові стипендії ста видатним вітчизняним спортсменам, тренерам і діячам фізичної культури й спорту.

Кабінет Міністрів також прийняв постанову про підвищення з наступного року посадових окладів тренерів, фахівців та спортсменів збірних команд України в середньому в 1,3 раза, зокрема державного тренера - з 325-360 до 340-370 грн, головного тренера - з 285-325 до 310-355, провідного, старшого тренера, начальника команди - з 160-220 до 220-260, тренера штатної команди - з 125-220 до 175-300, спортсмена-інструктора штатної команди з 125-220 до 200-230 грн.

А ще - прийнято постанову, відповідно до якої з наступного року вдвічі підвищуються посадові оклади керівних працівників, художнього та артистичного персоналу державних академічних театрів і на 30 % - інших працівників цих закладів.

Піклування відчули й наймолодші громадяни України. З метою посилення соціального захисту сімей з дітьми прийнято постанову, згідно з якою усім жінкам під час їх перебування в пологовому будинку видаватиметься одноразовий пакунок малюка вартістю 100 грн. Забезпечення сімей такими пакунками потребуватиме щорічно близько 42 млн грн.

Залишаються під контролем уряду також питання ліквідації наслідків стихійного лиха в західних регіонах держави. Зокрема Кабінет Міністрів виділив на це Хмельницькій облдержадміністрації 3 млн грн з резервного фонду держбюджету. Ще 10 млн грн виділено на будівництво другої черги Чернелівського водогону, що дасть змогу суттєво покращити забезпечення жителів Хмельницького питною водою. Цю проблему Віктор Янукович виявив, перебуваючи нещодавно з робочою поїздкою у Хмельницькій області. Тоді й було прийнято рішення про виділення додаткових коштів для її розв'язання.

Приводом для чергового відвідання главою уряду Донецької області стало питання стабільного забезпечення питною водою жителів східних регіонів України. Недофінансування програм для цих регіонів упродовж багатьох років призвело до критичної ситуації. Місяць тому уряд прийняв програму водозабезпечення Луганської області, але вона може реалізуватися лише за умови гармонійного поєднання з аналогічними заходами в Донецькій і Харківській областях. Тому прийняте рішення про створення робочої групи для вирішення питань водопостачання в усіх трьох областях. Харківщині планується виділити на реконструкцію водопостачання 65 млн грн. Крім цього, Віктор Янукович також вважає за необхідне поєднати зусилля в цих питаннях з Бєлгородською та Ростовською областями Російської Федерації, які зі сходом України становлять єдину екологічну систему.

Перебуваючи в Донецькій області, прем'єр-міністр оприлюднив своє ставлення до українського миротворчого контингенту в Іраку. На його переконання, чисельність наших військових у цій країні необхідно скоротити. Глава уряду повідомив, що найближчим часом питання про перебування українських миротворців у Іраку розглядатиметься на засіданні Ради національної безпеки й оборони України, однак незалежно від того, яке рішення буде ухвалено, він виступатиме за скорочення. При цьому Віктор Янукович зазначив, що питання має ще один аспект - ми повинні пам'ятати про необхідність боротьби з тероризмом у всьому свiтi, у всіх його проявах.

День 12-ї річниці Військово-Морських Сил України прем'єр-міністр Віктор Янукович відзначив у Севастополі, на борту флагмана українського флоту - фрегата "Гетьман Сагайдачний". За традицією у відкритому морі, на місці загибелі одного з чорноморських суден у 1941 році, він поклав вінок і квіти пам'яті про моряків, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни.