Олена Сердюк
№ 58. 17 грудня 2004 року, стор. 3

Мітингова хвиля на Луганщині вже стихла, але навіть на своєму "піку" вона не впливала на діловий настрій жителів регіону: дорослі працювали, діти і молодь вчилися. Тому, попри певне загострення економічних процесів, про глибокий ситуативний вплив на життєдіяльність області все ж не йдеться.

Нинішньому стану економіки Луганської області було присвячено черговий брифінг в облдержадміністрації. На ньому начальник головного управління економіки Сергій Косарєв зазначив, що, незважаючи на складні політичні обставини, підприємства Луганщини і Донбасу в цілому працюють у нормальному режимі. Темпи приросту обсягів виробництва і реалізації товарної продукції, досягнуті впродовж 10 місяців нинішнього року, не знизилися і в листопаді. Очікується, що плюсові показники й надалі залишатимуться на рівні 13,3 %.

В регіоні функціонують усі галузі. Щоправда, у машинобудівників виникли труднощі, пов'язані із затримками поставок комплектуючих, бо партнери вимагають передоплати, хоча, зі свого боку, перерахування здійснюють тільки після того, як товар перетинає кордон України. Але, як наголосив С. Косарєв, такі методи застосовувалися й раніше, під час інфляції або проблем із платіжною дисципліною. Тож, великої шкоди економіка через це не зазнає.

Виникла певна напруженість у банківській сфері, і це, звісно, вплинуло на ситуацію у виробництві. Затримка банківських платежів призвела до негативних наслідків на багатьох підприємствах регіону. За оприлюдненою у регіональних ЗМІ інформацією, на ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" призупинено кредитування банками реконструкції підприємства; на ЗАТ "Автоагрегат" закрито кредитну лінію, двоє покупців з Росії відмовилися від перерахування грошей (очікують на стабілізацію ситуації в Україні), 40 % трудового колективу відправлено у безоплатну відпустку на місяць; на ЗАТ "Первомайський механічний завод" банки зупинили операції, гроші на рахунку є, але проплати здійснити неможливо...

Що ж до ситуації у комунальній сфері, то в ній суттєвих негативних змін поки що немає. Опалювальний сезон триває, до нього на Луганщині готувалися ретельно. Зокрема в обласному центрі станом на 8 грудня опалюються всі будинки комунальної, відомчої й кооперативної форм власності. Теплоносії надходять стабільно, але є проблеми із застарілим обладнанням. Через це тепло не подається до окремих кімнат, квартир, під'їздів. По мірі надходження фінансів комунальні служби проводять поточні та капітальні ремонти. Забезпечені теплом усі об'єкти соціальної сфери: школи, дитячі садки, заклади охорони здоров'я.

Однак тривога щодо можливих ускладнень у комунальній сфері, на жаль, небезпідставна. Впродовж останніх двох тижнів у Луганську різко скоротилися обсяги комунальних платежів: за тепло - на 70 %, воду і квартирну плату - на 60, електроенергію - на 50, газ - на 40 %. Через відсутність коштів на придбання ПММ уже кілька разів аварійні служби не виїжджали на виклики. З цієї ж причини зриваються графіки вивезення сміття, накопичується заборгованість між комунальними організаціями. Аби ситуація не ускладнювалася і не призвела до зупинок котелень (як це вже є в деяких регіонах України), виконавчий комітет міськради закликав луганчан дисциплінуватися.

На споживчому ринку регіону спостерігається попит населення на всілякі товари. Увага покупців зосередилась насамперед на так званому кризовому споживчому кошику: найпопулярнішими продуктовими товарами минулого тижня були цукор, сіль, крупи, борошно. Ціни зросли в середньому на 1-2 %, на молочні вироби - на 10-15 %. Цінова ситуація на споживчому ринку суворо контролюється відповідними службами.

Ажіотажний попит на товари, який минулого тижня сягав "піку", стихає. Щоправда, покупців у магазинах і на ринках не поменшало, однак головні об'єкти їхньої зацікавленості змінилися. Нині черги вже шикуються біля прилавків із новорічною атрибутикою і вітрин із всілякими подарунковими наборами. Але таке пожвавлення - традиційне, очікуване і радісне.