N 19. 28 липня 2004 року, стор. 6

Під час дводенної робочої поїздки до Дніпропетровській області Президент України провів нараду, на якій розглядалися перші результати приватизації ВАТ "ДХК "Павлоградвугілля". Приватизація, що здійснювалася згідно з указом Президента України від 3 травня 2003 року, завершилася 30 червня цього року.

Як відзначив у своєму виступі глава держави, це був пілотний проект приватизації у вугільній галузі України, і від його реалізації одержано рекордну суму не тільки для України, а й у масштабах СНД. Та головне - що вдалося зберегти холдинг цілим, не дати розірвати його на шматки, і що він отримав стратегічного інвестора. Важливо й те, що холдинг дістався вітчизняному інвестору, оскільки однією з умов конкурсу приватизації "Павлоградвугілля" був пакет зобов'язань щодо соціальної сфери, зокрема й погашення заборгованості по зарплаті. Іноземний інвестор навряд чи переймався б соціальними проблемами, зауважив Президент.

Поглиблення загальної кризи в галузі, яке обернулося падінням видобутку в 70 % вугільних об'єднань держави, зростання боргів, стрімке скорочення кількості лав, погіршення гірничо-геологічних умов, шалений відтік кваліфікованих кадрів - далеко не повний перелік умов початку приватизації ВАТ "ДХК "Павлоградвугілля", зазначив Президент України. Гостро обговорювалися й різні підходи щодо реформування вугільної промисловості: від запропонованого Мінпаливенерго повного одержавлення підприємств - до ініційованого місцевою владою повного роздержавлення "Павлоградвугілля".

За цими показниками Дніпропетровська область встановила рекорд для Європи та СНД (попередній рекорд був зафіксований за результатами приватизації російського "Кузбасвугілля" за $180 млн).

Потреба ж структурного реформування вугільної промисловості назріла давно. "Однак за 8 років практично нічого не було зроблено - за винятком недоведеного до завершення процесу перетворення виробничих об'єднань у холдинги. У мене склалося враження, що це комусь вигідно. Комусь, але не державі і шахтарям. Далі так тривати не могло. Саме тому я вирішив підтримати ініціативу про роздержавлення "Павлоградвугілля", - зазначив глава держави.

Оцінку зробленому за рік Президент України дав доволі високу. Адже в холдингу проінвентаризовано борги й активи, оптимізовано виробничу структуру та фінансові потоки. Торік до комунальної власності було передано понад 1 млн кв. м житла, більш ніж 270 км інженерних мереж та багато іншого майна, утримання якого в попередні роки коштувало не один мільйон гривень.

Не залишилися поза увагою й соціальні проблеми. Порівняно з початком експерименту заробітна плата в компанії зросла майже на 60 %. І шахтарі гідно віддячили за докладені зусилля - на 10 % зросла продуктивність праці, на 5 % - видобуток вугілля. У разі збереження таких темпів і в другій половині нинішнього року є підстави сподіватися на рекордні впродовж останнього десятиріччя обсяги видобутку вугілля.

Глава держави підкреслив необхідність диференційованого підходу до питання фінансування технічного оснащення ДХК "Павлоградвугілля". Він доручив Міністерству палива та енергетики України вивчити це питання і зосередити увагу, передусім, на фінансуванні перспективних напрямів і технологій, які б забезпечили ефективний розвиток підприємства.

Потреба ж у такій нараді, наголосив Президент, обумовлена необхідністю підбити підсумки "першого етапу головного стратегічного реформування", позитивність результатів якого очевидна.

Зупинившись на проблемах вугільної галузі, Леонід Кучма підкреслив, що вона має велике значення для енергетики і безпеки країни, тому держава і уряд завжди повинні тримати руку на пульсі, якнайтісніше опікуючись цими проблемами. За словами глави держави, нарада є корисною "і з погляду можливості спільних дій держави і власника щодо розв'язання існуючих проблем".

Всупереч критиці, зазначив Леонід Кучма, приватизацію підприємства було проведено успішно. "Для нас дуже важливо, що участь у приватизації брав потужний міжнародний консорціум. Це означає, що вугільна галузь і насамперед "Павлоградвугілля" - прибутковий проект, перспективний. Якщо віддати все, що він сьогодні потребує, то ніхто б сумнівів не мав у тому, що це буде високопродуктивне, прибуткове підприємство. Це означає, що раз і назавжди ми забудемо про багато проблем, які існували на сьогодні", - сказав Президент України.

Глава держави підкреслив ефективність приватизації вітчизняними інвесторами низки українських стратегічних об'єктів і насамперед - з огляду на вирішення соціальних проблем. "Процес приватизації й оренда - це той шлях, який дасть можливість розв'язати всі проблеми, що там існують; а головна проблема на сьогодні (і уряд взяв на себе зобов'язання її вирішити) - це наші зобов'язання з виплати боргів. Нинішнього року у вугільній галузі на цьому треба поставити крапку і наступний починати з чистого листка", - наголосив Леонід Кучма.

Президент України зупинився на одній з головних проблем вугільної галузі її технічному переоснащенні. "На тому обладнанні, на тих лавах, які ми сьогодні маємо, особливо в Донецькій і Луганській областях, далеко не поїдеш. Я прихильник того, щоб кошти, які ми отримали від приватизації, не проїдати, якщо думаємо про завтрашній день, якщо дійсно хочемо, щоб вугільна галузь працювала без людських жертв, і насамперед, прибутково, то туди треба вкладати, давати високотехнологічну продукцію".

Президент України також наголосив на необхідності здійснення контролю з боку трудових шахтарських колективів за витрачанням коштів, передбачених на вугільну галузь.

Досвід роздержавлення "Павлоградвугілля" буде використано і під час приватизації інших підприємств галузі. На нараді в зв'язку з цим згадувалися, зокрема, "Краснодонвугілля" і шахта "Красноармійська-Західна".