Олена Сердюк, Луганськ
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 3

Останнім часом семантика слова "піратство" значно розширилася. У кримінальному контексті його вживають тоді, коли мова йде про нехтування авторськими правами, незаконне використання та розповсюдження продукції. Практика останнього десятиріччя показує, наскільки гостро реагують товаровиробники на це явище, якої великої шкоди завдає воно економіці. Тому впродовж кількох років згідно з вимогами чинного законодавства та указами Президента України, що спрямовані на цивілізоване використання ринку інтелектуальної власності, у структурі Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України працює спеціальний підрозділ.

В управлінні ДСБЕЗ УМВС України в Луганській області виявленням фактів виготовлення та розповсюдження контрафактної продукції, протизаконного використання торгових знаків займається відділення з боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій. Упродовж першого півріччя нинішнього року управлінням ДСБЕЗ порушено 17 карних справ щодо подібних злочинів. Виявлено 20 підпільних цехів, які виготовляли фальсифіковані алкогольні напої, тиражували аудіовізуальну продукцію та реалізовували її. Зокрема Луганським міським управлінням внутрішніх справ порушено справу за статтею 176 Кримінального Кодексу України стосовно осіб, які на відомому в Луганську радіоринку "Балка" реалізовували контрафактну продукцію і цим на 109942 грн завдали шкоди правовласнику - ТОВ "Інтерфільм".

Результативною у боротьбі з "піратами" та їх продукцією була операція "Інтелект", яку здійснили в Луганській області працівники міліції. За її результатами порушено карну справу за статтею 176 Кримінального Кодексу України (шкоди завдано у розмірі понад 100 тис. грн), виявлено два цехи контрафактної продукції. Один з них - у Первомайську. В цьому цеху виготовлялося гірничорятувальне устаткування. Первомайські тіньовики спеціалізувалися на виготовленні шахтних саморятувальників та іншої аналогічної продукції. Зараз правоохоронці з'ясовують, звідки кустарі брали деталі для комплектування. Однак уже відомо, що шахтам області вони встигли реалізувати своєї продукції на суму 150 тис. грн.

Це - попередня цифра тільки по чотирьох шахтах. Можливо, під час слідства з'ясується, що шахт-покупців було більше. Зрозуміло, що якість кустарних саморятувальників дуже низька: шахтарям для роботи під землею надавалося устаткування, яке щомиті могло й не спрацювати. Вилучена контрафактна продукція відправлена на донецький завод, щоб законний товаровиробник мав змогу заявити про свої авторські права і тіньовики були притягнуті до карної відповідальності.

Бізнес за чужий рахунок - дуже брудна справа. Про це мали б подумати всі горе-бізнесмени, перш ніж зробити ставку на підробку продукції. Бо суворої відповідальності ніхто з них не омине.

Наприкінці минулого року на прилавках ринків міста Сєверодонецька з'явилося борошно відомої не тільки на Луганщині, а й в усій Україні торгової марки "Агротон". Воно реалізовувалося за нижчою, ніж у інших містах області, ціною, а от його якість не задовольняла покупців. Коли цим питанням зацікавилися органи МВС, виявилося, що "Агротон" до цієї продукції ніякого відношення не має.

Правоохоронці з'ясували, що на території одного з ринків у складському приміщенні, орендованому підприємцем А., фасувалася продукція, про яку фірма "Агротон" і гадки не мала. На складі було вилучено 2,5 т борошна, розфасованого у пакети торгової марки "Агротон", велику кількість порожніх пакетів, а також борошно російських виробників, паковане у мішки по 50 кг. Вартість конфіскованої продукції становила 20 тис. грн.

Продукцію, завезену з Російської Федерації, в цьому складському приміщенні не тільки фасували, а й реалізовували оптом. Як зізнався власник, це робилося з метою одержання додаткового прибутку. За час використання чужої торгової марки підприємець з кожного пакета борошна мав прибуток 50 коп. Реалізовано було 12 тис. пакетів. Тож піратський навар становив 6 тис. грн.

Коментуючи дії піратів, начальник відділу контролю та охорони ЗАТ "Агротон" Леонід Босов сказав:

  • Упродовж тільки одного місяця через протизаконне використання нашої торгової марки фірма зазнала збитків на 160 тис. грн. Моральна шкода теж велика. Адже борошно, яке реалізовувалося під торговою маркою "Агротон", не відповідало тим вимогам, які ми висуваємо до свого товару.

Фінансові та моральні збитки, від яких потерпають відомі товаровиробники, обман споживачів, грубе нехтування законами - ось наслідки діяльності сьогоднішніх піратів. Але нанесення матеріальної та моральної шкоди - це лише частина проблеми. Набагато гірше - контрафактна продукція може завдати шкоди здоров'ю людей і навіть загрожувати їхньому життю. Згадаймо про кустарні саморятувальники, якими користувалися шахтарі кількох вугільних підприємств Луганської області. До яких жахливих наслідків у разі аварійної ситуації це могло б призвести, залишається тільки здогадуватися.