Володимир Калюкін, Івано-Франківськ
№ 49. 17 листопада 2004 року, стор. 6

У червні нинішнього року Президент України Леонід Кучма підписав Указ "Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння податку на додану вартість". При тому, що справляння цього податку є загальною проблемою, у кожному регіоні її розв'язання має певні, особливі нюанси. Саме на нюансах подолання "педевешної" ситуації акцентовано зусилля працівників Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області, яку з квітня цього року очолив Віктор Рахміль.

В області довго не вдавалося змінити негативну тенденцію, коли деякі підприємства декларували великі суми ПДВ, несплачені до Держбюджету на попередніх етапах виробництва.

Кінцевим платником ПДВ є споживач, а всі решта, хто "просував" до нього товар від виробника, - посередники.

  • Окремі підприємства області мінімізують сплату податку на додану вартість, відправляючи за кордон нетипову для профілю їхньої діяльності (виготовлену іншими підприємцями) продукцію за цінами, відверто завищеними порівняно з її вартістю на вітчизняному ринку, - розповідає Віктор Рахміль. - І тут ефективним контрзаходом став спільний наказ ДПА й Державної митної служби України про координацію дій. Наприклад, з початку року вдалося попередити безпідставно заявлені до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість у розмірі 60,6 млн грн. Так, нещодавно працівники Коломийської об'єднаної ДПІ усунули спробу відшкодувати з бюджету ПДВ на 6 млн грн за нібито проведений імпорт товарів. У Калуші виявлено два випадки, за якими підприємства намагалися безпідставно відшкодувати з бюджету так зване "віртуальне ПДВ" в розмірі відповідно 525 тис. грн та 327 тис. грн, при цьому використовувалися фіктивні фірми. Позитивні результати в цьому напрямі дає тісна співпраця з митними й правоохоронними органами. Керуючись прийнятим у липні нинішнього року спільним наказом ДПА України та Дежмитслужби України щодо обміну інформацією, податкова служба в режимі реального часу має змогу упереджувати сумнівні експортні операції, через які окремі платники намагаються штучно завищувати розміри вартості експортованої продукції чи товарів, мінімізуючи при цьому сплату ПДВ, а то й заявляти безпідставне відшкодування його з бюджету. Нещодавно за нашим поданням призупинялися операції з експорту двох підприємств нашої області, що проводилися через Житомирську митницю. Підприємства експортували продукцію, яка ними не виробляється, за завищеною вартістю, а це, насамперед, дає підстави зменшувати сплату поточних нарахувань з ПДВ до бюджету. З початку року до бюджету зібрано 256,2 млн грн податку на додану вартість, що на 11 % або 26,4 млн грн вище рівня минулорічного періоду.

Позитивні результати дало впровадження нової моделі адміністрування податку на додану вартість - проектний підхід до платників ПДВ, який передбачає розподіл декларацій за категоріями уваги і за коридорами. Останнім часом відбувається активний перехід платників податків до подачі звітності в електронному вигляді. Щоправда, цей процес відбувається не без протиріч, як колись від рахівниць - до калькуляторів. Та з прийняттям певних законодавчих актів, справляння ПДВ перейде у суто технічну площину.