Лариса Севостьянова, Київ
N 51. 24 листопада 2004 року, стор. 6

Нещодавно Міністерство України у справах сім'ї, дітей та молоді на спільному засіданні Міжвідомчих комісій з питань охорони дитинства та з питань сімейної політики проаналізовано щорічні державні доповіді Президентові України на теми "Сім'я в умовах становлення незалежної України (1991-2003 роки) й "Проблеми бездоглядності та безпритульності в Україні".

Міністр України у справах сім'ї, дітей та молоді Валентина Довженко зазначила, що підсумкові теми дуже близькі: саме недоліки і прорахунки сімейної політики є основним джерелом бездоглядності й безпритульності дітей.

Обидві доповіді - результат спільної роботи міністерств, відомств, центральних та місцевих органів виконавчої влади й місцевого самоврядування, фахівців провідних наукових установ України. Активну участь у підготовці матеріалів взяли науковці Інституту демографії й соціальних досліджень НАН України, Інституту проблем виховання й Інституту психології імені Г. Костюка АПН України, представники міжнародних організацій, ЮНІСЕФ, всеукраїнських громадських організацій і об'єднань.

Кризовий стан у демографічній політиці, у сімейних відносинах, який спостерігався протягом останнього десятиріччя, констатують фахівці, має тенденції до стабілізації. Так, упродовж 2003 року порівняно з 2002-м на 53,8 тис. збільшилася кількість зареєстрованих шлюбів, на 6,3 тис. зменшилася кількість розлучень, на 17,9 тис. зросла народжуваність дітей. Значно поліпшився соціальний захист родин, збільшилися розміри державної допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми, нинішнього року запроваджено програму "Пакунок малюка".

Керівник центру досліджень дитинства кандидат педагогічних наук Жанна Петрочко, порушивши проблему дитячої бездоглядності й безпритульності, зауважила, зокрема, що в ній насамперед винні батьки. Основна причина великої кількості дітей на вулиці - криза у родині, її низькі виховні можливості, жорстокість і насильство, аморальне життя батьків. Майже 50 % підлітків із неблагонадійних родин до 13 років уже спробували і вживають алкоголь, наркотики, не кажучи про куріння.

Підсумовуючи розмову, Валентина Довженко наголосила, що основні зусилля держави повинні бути зосереджені на профілактичній роботі, спрямованій на подолання причин поширення бездоглядності: реалізації програм раннього попередження соціального сирітства, забезпеченні соціального супроводу неблагополучних сімей, створенні закладів нового типу для реабілітації дітей, які довготривалий час вели бродяжницький спосіб життя, реформуванні нинішньої системи опіки, розвитку сімейних форм утримання дітей.