Олександрина Кругленко, Донецька область
№ 53. 1 грудня 2004 року, стор. 7

Праця цих людей не дуже помітна, але без неї не змогли б жити тисячі людей, яких обділила доля здоров'ям, родиною. Найближчими людьми для багатьох громадян, яким потрібна щира підтримка, стали саме працівники соціальної сфери.

На Донеччині ця система досить розвинута. Соціальну допомогу надають 64 міські та районні управління праці й соціального захисту населення, 64 територіальні центри обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацеспроможних громадян. В області працює 18 інтернатів для самотніх людей похилого віку та хворих дітей. Деяким з цих закладів уже більше шістдесяти років, але теплими та світлими вони стали тільки останнім часом, відколи стабілізувалася система соціального захисту.

Нещодавно з'явилися перші мешканці у новому будинку-інтернаті в Горлівці. Тут зручні кімнати на 1-2 особи, медичний центр, крамничка, пошта. Інтернат обладнано так, щоб літні люди розуміли: їх шанують, а не тільки дають змогу дожити віку. Поки що діє перша черга інтернату, а це - половина п'ятиповерхового корпусу на 140 місць. У другій, ще на 110 місць, з кінотеатром, бібліотекою та іншими культурними закладами, нині ведуться опоряджувальні роботи. Будівництво, яке було законсервоване з 1989 року, завершується досить швидко.

А всього на будівництво об'єкта, який було внесено до "Програми підвищення життєвого рівня населення Донецької області на період до 2004 року", з коштів обласного бюджету виділено 9,3 млн грн, державного - 1,8 млн грн, фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (для створення нових робочих місць) - 5,45 млн грн. Утримання однієї людини тут коштує 600 грн на місяць. Сума складається з бюджетного фінансування й трьох чвертей пенсії мешканців.

Загалом Донецька область має цікаві соціальні проекти, які передбачають будівництво пансіонатів з прекрасними умовами проживання для людей, що потребують догляду. Це буде здійснено, коли система пенсійного забезпечення перейде на новий якісний рівень.

  • Я б хотів, - зауважив на відкритті будинку-інтернату голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк, - щоб люди розуміли: це - частина великої соціальної програми, яку ми розгортаємо. Це - не кампанійщина, а розумна, послідовна соціальна політика держави, області, місцевої влади.

На Донеччині третина населення - пенсіонери, з них понад 900 тисяч - ветерани війни та праці, понад двісті тисяч - інваліди. Якщо говорити в цілому про соціальний захист, то стабільність у виплатах соціальної допомоги в області досягнута: немає боргів нинішніх, виплачуються минулі, здійснюється Програма житлових субсидій для малозабезпечених сімей (їх одержують 6,8 % загальної кількості в регіоні).

Можна було б назвати ще й кількість санаторно-курортних путівок, наданих ветеранам, чорнобильцям, інвалідам безкоштовно, згадати, що в останні дні жовтня твердим паливом забезпечено 70 % людей, які мають таку потребу, і 80 % - скрапленим газом. Однак ці цифри завжди будуть недостатніми, доки держава не стане повністю орієнтованою на людину і не можна буде сказати, що у нашій країні бідність відступила.