З виступу конгресмена Рона Пола (Техас) перед Комітетом з міжнародних відносин Палати представників конгресу

№ 59. 22 грудня 2004 року, стор. 2

Президент США Буш сказав на минулому тижні: "Будь-які вибори в Україні повинні відбутися без зовнішнього втручання". Я цілком згодний з Президентом. На жаль, мені здається, багато урядових агентств інакше дивилися на це питання і посилали в Україну долари американських платників податків, щоб вплинути на результати подій.

Президент США Буш сказав на минулому тижні: "Будь-які вибори в Україні повинні відбутися без зовнішнього втручання". Я цілком згодний з Президентом. На жаль, мені здається, багато урядових агентств інакше дивилися на це питання і посилали в Україну долари американських платників податків, щоб вплинути на результати подій.

Ми не знаємо точно, скільки мільйонів (або десятків мільйонів) доларів США уряд витратив на президентські вибори в Україні. Ми знаємо, що значна частина цих грошей йшла на підтримку одного конкретного кандидата і що за допомогою спеціально призначених для цього неурядових організацій (НПО) - як американських так і українських - мільйони доларів надходили на підтримку кандидата в президенти Віктора Ющенка.

Я не думаю, що ми повинні підтримувати когось з кандидатів. Безумовно, не підтримуючи Віктора Ющенка, я не підтримую і його опонента, Віктора Януковича. Просто, це не наша справа - кого український народ вибере своїм Президентом. І якщо він вважає, що вибори були нечесними, йому і вирішувати, що робити далі.

Як здійснювалося це однобічне американське фінансування в Україні? Я боюся, що ми бачимо тільки верхівку айсберга. А саме, що уряд США за допомогою Агентства з міжнародного розвитку надало мільйони доларів польсько-американсько-українській ініціативі співробітництва (PAUCI), якою керує організація Фрідом Хаус, що знаходиться в США.

PAUCI потім надсилала державні гроші численним українським неурядовим організаціям. Це саме по собі досить погано, оскільки є втручанням у внутрішні справи суверенної держави. Але ще гірше те, що багато хто з цих грантоотримувачів в Україні є відвертими прихильниками Віктора Ющенка.

Подивимося на міжнародний центр політичних досліджень International Centre for Policy Studies. Ця організація фінансується урядом США через PAUCI, але на головній сторінці англомовної версії її сайту - жовтогаряча стрічка, символ партії і руху Віктора Ющенка. Читаючи далі, ми довідаємося про те, що ця НПО фінансується Інститутом відкритого суспільства Джорда Сороса. А ще далі - про те, що сам Віктор Ющенко входить до складу її консультативної ради (advisory board)!

І ця організація - не єдиний приклад того, як американські державні гроші спрямовуються відвертим прихильникам Віктора Ющенка. Так, Західно-український регіональний центр підготовки (The Western Ukraine Regional Training Center), розмістив на першій сторінці свого вебсайту як логотип Агентства з міжнародного розвитку США, так і жовтогарячу стрічку руху кандидата Ющенка. Близькість логотипу і стрічки посилає месідж українським читачам: уряд США підтримує Ющенка.

Центр політичних і правових реформ (The Center for Political and Law Reforms), ще одна українська організація, яка фінансується урядом США, розміщує на своїй першій сторінці посилання на особистий сайт Ющенка.

У нинішньому травні приватна консалтингова фірма, що знаходиться у Вірджинії, Development Associates, Inc., одержала $100 млн від уряду США "на зміцнення національних парламентів та інших дорадчих органів в усьому світі". Згідно із сайтом організації кілька мільйонів доларів з цієї суми було надіслано в Україну напередодні виборів.

Як я вже сказав, можливо це лише верхівка айсберга. І організацій, втягнутих у цю неприємну історію, набагато більше.

Зрозуміло, що значна сума грошей американських платників податків направлялася на підтримку одного з кандидатів в президенти України. Згадайте, що ви відчували, довідавшись, що китайський уряд намагався знайти лазівки для фінансування американської президентської кампанії. Таке фінансування американських виборів по праву вважається незаконним. Але виявляється, це саме те, що ми робимо за кордоном.

Однак ми не знаємо, скільки державних грошей використовувалося, щоб вплинути на українські вибори.

Десятки організацій одержували гранти тільки за програмою PAUCI, а це одна з багатьох програм, за допомогою яких гроші направлялися в Україну. Ми не знаємо, скільки мільйонів доларів американських платників податків посилав в Україну Національний фонд демократії (National Endowment for Democracy) за допомогою своїх Національних демократичних і Міжнародного республіканського інститутів. Також ми не знаємо, скільки інших зусиль, явних и прихованих, було докладено для підтримки одного з кандидатів в Україні.

І от що особливо мене турбує: в Україні так багато організацій-грантоотримувачів, що ми не уявляємо, скільки державних грошей США було витрачено в Україні, і найголовніше - як вони були витрачені. Можливо, кілька прикладів відвертої упередженості, що нам вдалося знайти, є аномалією. Але, я думаю, Конгрес і американські платники податків мають право дізнатися про це. Я думаю, нам вкрай необхідно, щоб Рахункова палата США розслідувала, скільки американських державних грошей було витрачено в Україні, і як саме вони були витрачені. Я сподіваюся, що мою вимогу підтримають голови комітетів Хайд і Лугар, заступник держсекретаря Теффт і мої колеги в комітеті.

Президент Буш абсолютно правий: вибори в Україні повинні бути вільними від іноземного впливу. І наша справа невідкладно виявити, наскільки ми порушили важливий принцип, і припинити всяке фінансування політичних кандидатів і кампаній.