Віталій Дешко
№ 58. 17 грудня 2004 року, стор.8

Нещодавно виповнилося 185 років від дня народження Григорія Галагана - знаного в Україні й далеко за її межами культурно-громадського діяча, мецената, одного з провідних представників ліберального руху в Україні, члена Державної ради, збирача й дослідника народної творчості, нащадка славетного козацько-старшинського роду.

Чернігів відзначив цю дату проведенням науково-практичної конференції на тему "Григорій Галаган - видатний громадський діяч і меценат". Її організаторами стали Чернігівський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, обласний художній музей та благодійний фонд Григорія Розума.

Учасники заходу мали можливість довідатися більше про державну та громадську діяльність Григорія Галагана, його участь у Київському слов'янському товаристві, роль у становленні кредитної кооперації, в розвитку освіти на Чернігівщині. Розглядалися також маловідомі аспекти діяльності Південно-Західного відділу Російського географічного товариства (єдиного легального на той час осередку наукової українознавчої роботи), головою якого був Григорій Галаган, його взаємини і співпраця з Олександром Русовим - одним із організаторів земської статистики Чернігівської губернії.

До розв'язання багатьох найболючіших проблем свого часу долучився активний громадянин, яскравий представник патріотично налаштованої української дворянської еліти Григорій Галаган. Він належав до покоління, чиї переконання сформувалися в атмосфері суспільно-політичного піднесення середини ХІХ століття, був у дружніх стосунках з провідними діячами української культури і науки - Т. Шевченком, М. Максимовичем, П. Кулішем, В. Антоновичем, багатьма членами Київської громади.

Вінцем же високої місії служіння народові на просвітницькій ниві стало заснування Григорієм Галаганом 1871 року в Києві приватного навчального закладу - Колегії Павла Галагана (в пам'ять свого єдиного спадкоємця знаменитого родоводу). Це був на той час один із кращих в історії України недержавних середніх навчальних закладів (у якому працювали видатні педагоги П. Житецький, В. Науменко, Є. Трегубов, М. Мурашко, М. Пимоненко), відкритий для незаможних юнаків віком до 16 років у пам'ять про єдиного, рано померлого сина, спадкоємця знаменитого роду Галаганів. У стінах колегії здобуло освіту чимало відомих діячів вітчизняної науки і культури, серед яких, зокрема, були майбутні вчені зі світовим ім'ям - академіки В. Липський, О. Богомолець, А. Кримський, В. Грабар, Н. Котляревський, Д. Петрушевський.

Учасники зібрання мали змогу ознайомитися з виставкою "Лицар ордена людинолюбців" та оглянути Галаганівські колекції із зібрань художнього та історичного музеїв Чернігова - міста, яке ревно береже пам'ять про свою історичну минувшину.