Мартин Валерів
N 52. 26 листопада 2004 року, стор. 8

Нещодавно в Києві відбулася звітно-виборна конференція Федерації легкої атлетики України (ФЛАУ). На засіданні було проаналізовано діяльність федерації за минулий чотирирічний цикл. Нині ФЛАУ успішна громадська структура - одна з лідерів серед громадських спортивних організацій нашої країни.

За словами президента ФЛАУ Валерія Борзова, у непростих умовах щоденна праця активу федерації дала змогу не лише зберегти здобутки минулого, а й продовжити процес розвитку легкої атлетики в Україні. Досягнуті й певні результати: визначні перемоги наших атлетів на Олімпійських Іграх, світових та європейських турнірах, зростання популярності легкої атлетики в суспільстві, збільшення кількості молодих спортсменів, кваліфікованих тренерів і суддів. Створено передумови для реконструкції старих та побудови нових легкоатлетичних споруд у регіонах України. Федерації вдалося залучити вітчизняних і зарубіжних партнерів, робота з якими виділена у самостійний напрям діяльності із залученням професіоналів, розроблено маркетингову програму ФЛАУ. Укладено низку контрактів з відомими і авторитетними фірмами, спонсорами, компаніями. З туристичною фірмою "M.I.B.S. Travel Ukraine" укладено угоду щодо централізованого оформлення закордонних виїздів збірної, окремих спортсменів і офіційних осіб, бронювання й придбання авіаквитків, організації поїздок фахівців та вболівальників на ключові змагання міжнародного календаря.

За звітний період федерація зміцнила свої позиції у міжнародному легкоатлетичному русі. Збільшилося представництво ФЛАУ в міжнародних спортивних організаціях. Стоїть завдання кардинально технологічно поліпшити навчально-тренувальний процес на всіх етапах підготовки атлетів - від дитячих секцій до збірних команд України.

Серед інших позитивів діяльності цієї спортивної організації - створення "глибокого" резерву національної збірної команди, запровадження системи контролю за виступами українських спортсменів за кордоном, впровадження системи допінг-контролю на національних змаганнях, системи сертифікації суддів. Надана технічна допомога у створенні та реконструкції трьох сучасних доріжок (Київ, Ялта, Вінниця), двох манежів (Суми, Запоріжжя). Придбано новітню систему фотофінішу, вимірювачі швидкості вітру.

Легка атлетика в Україні - це понад 75 тисяч спортсменів, більше тисячі тренерів, десятки тисяч прихильників оздоровчого бігу, мільйони вболівальників. Минуле чотириріччя було досить успішним для найсильніших вітчизняних легкоатлетів: 2001 рік - чемпіонати світу (Лісабон, Едмонтон) - завойовано 5 медалей, Всесвітня Універсіада (Пекін) - 6 медалей; 2002-й - чемпіонати Європи (Відень, Мюнхен) - 9 медалей, чемпіонат світу серед юніорів (Кінгстон) - 2 медалі; 2003 - чемпіонат світу (Бірмінгем, Париж) - 7 медалей, чемпіонат Європи серед молоді - 8 медалей; 2004 рік - зимовий чемпіонат світу (Будапешт) - 4 медалі, 3-тє місце в командному заліку. Нині понад 20 українських легкоатлетів у своїх видах входять до світових двадцяток найкращих спортсменів, зокрема 13 з них посідають провідні позиції у світі (1-8 місця). За підсумками чемпіонату світу серед юніорів молодіжна збірна України з легкої атлетики 2004 року посіла почесне 7-ме місце.

Як зазначає головний тренер національної команди з легкої атлетики Валерій Александров, визнано успішними виступи наших атлетів на Олімпіаді-2004: завойовано 4 медалі (Юрій Білоног - золота у штовханні ядра, Олена Красовська - срібна у бігу на 100 м з бар'єрами, Вікторія Стьопіна і Тетяна Терещук-Антипова - бронзові відповідно у стрибках у висоту і у бігу на 400 м з бар'єрами). Всі медалі завойовані ними за дуже жорсткої конкуренції з боку перш за все атлетів США. Однак не в усіх номерах програми реалізовані потенційні можливості національної команди. За кількістю завойованих золотих медалей вона посіла 12-те місце, за загальною кількістю медалей - 7-8-ме, за кількістю фіналістів змагань олімпійської програми (загальнокомандне місце за сумою очок) - 9-те.

Одна з основних причин успішних виступів українських легкоатлетів - достатнє бюджетне фінансування. Тож тренерам і спортсменам вдалося виконати план проведення централізованої й індивідуальної підготовки спортсменів, на 100 % виконана програма змагальної підготовки. Реконструкція ж літньої бази в Ялті (стадіон "Авангард") дала можливість планомірно та якісно забезпечити повноцінну підготовку й відбір кандидатів до національної команди. Одним з головних резервів зростання спортивних досягнень наших атлетів Валерій Александров вважає поглиблене вдосконалення індивідуальної підготовки найперспективнiших спортсменів. Для цього найближчим часом слід впровадити заходи з метою підвищення рівня професійних знань тренерів щодо методики підготовки спортсменів найвищого рівня. Також необхідно й надалі створювати сучасні спортивні бази для тренувань легкоатлетів, зокрема реконструювати стадіони в Ужгороді, Одесі, Миколаєві; організувати й облаштувати сучасну легкоатлетичну спортивну базу в столиці України. Наш невикористаний резерв - можливості клубної системи розвитку вітчизняної легкої атлетики, як це практикується на Заході. Це також варто врахувати у проведенні змагань і підготовки спортсменів у найближче чотириріччя.

Деякі наші атлети в головних змаганнях 2001-2004 років виступили невдало. Тож має бути ретельно проаналізовано результати кожного з них, щоб врахувати недоліки в подальшій розробці та реалізації індивідуальних програм підготовки наших спортсменів до Олімпіади 2008 року.

Основними положеннями програми розвитку легкої атлетики в Україні на період з 2004 по 2008 роки, яка була оприлюднена на конференції, заплановано, зокрема, розробити й довести рекомендації ФЛАУ щодо реконструкції існуючих та будівництва нових стадіонів із сучасним покриттям і манежів у регіонах України. Інше нагальне завдання - укомплектувати стадіони достатньою кількістю сертифікованого спортивного обладнання та снарядів для проведення змагань і тренувань на найвищому рівні; придбати системи автоматизованої фіксації фальстарту; створити цілісну систему підвищення кваліфікації та сертифікації тренерів за системою ІААF; сприяти створенню умов для повернення з-за кордону українських тренерів тощо. Запропонованою програмою визначено лише стратегічні напрями діяльності ФЛАУ.

Окремо варто відзначити маркетингову програму федерації легкої атлетики на найближчі роки, спрямовану на популяризацію "королеви спорту", пропаганду здорового способу життя і зміцнення національного та міжнародного авторитету ФЛАУ, де важливу роль відіграватиме співробітництво федерації з органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, спонсорами, ЗМІ.

На звітно-виборній конференції Федерації легкої атлетики України її президентом на новий термін знову обрано дворазового олімпійського чемпіона, народного депутата України Валерія Борзова.