Людмила Зайцева
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 5

На багатьох підприємствах України з часом накопичується чимало небезпечних відходів, які доводиться зберігати у спеціальних залізобетонних сховищах. Та подібні споруди (термін їх використання становить близько 10 років) не задовольняють ні самих підприємців, ні громадськість, ні науковців. Останні давно й послідовно шукали шляхи виконання цього нагального завдання. І ось, здається, проблема почала розв'язуватися. Дніпропетровські вчені запропонували зберігати шкідливе сміття в екологічно чистих контейнерах. Виготовляють їх із шлаку, який утворюється в процесі переплавляння залізної руди. Після обробки високою температурою шлак перетворюється на матеріал, подібний за своїми якісними показниками до базальту. Він стійкий до впливу хімічних речовин і механічних чинників.

Екологічно чисті місткості для зберігання хімічних і радіоактивних речовин, а також використаного ядерного палива проходять нині випробування на Нікопольському заводі феросплавів. У таких контейнерах шкідливе для людей і довкілля сміття може зберігатися понад 700 років. Придатні вони й для безпечного транспортування радіоактивних відходів.

Фахівці переконують, що виготовляти контейнери з відходів металургійного виробництва економічно вигідно. Нова технологія дає змогу підприємствам розв'язати і низку екологічних проблем. Наприклад, позбутися мільйонів тонн шлаку, який займає великі площі і негативно впливає на довкілля. Виробництво надійних сховищ можна буде розпочати, як тільки з'являться замовники.