Сергій Степанович, прес-офіцер управління податкової міліції ДПА в Полтавській області
№ 48. 12 листопада 2004 року, стор. 3

За оцінками фахівців, сучасна злочинність в економічній сфері переважно складається із злочинів, що скоюються із залученням фіктивних фірм. Складні фінансові схеми за їхньої участі використовуються як засіб здійснення різноманітних посадових хитрощів, розкрадань, шахрайств, легалізації коштів сумнівного походження, зокрема для ухилення від сплати податків шляхом перенесення податкових зобов'язань легальних суб'єктів підприємництва на подібні фірми-"фантоми" і переведення в готівку (конвертування) грошей.

Як свідчить статистика, такі злочинні технології в нашій державі з кожним роком використовуються все частіше. У рамках останніх розробок з детінізації економічного життя держави співробітники податкової міліції Полтавщини нещодавно попередили злочинну діяльність саме такої "сірої" структури - товариства з обмеженою відповідальністю, яке було своєрідним "дахом" для підпільного міжрегіонального конвертаційного центру.

Оперативники встановили, що керівник зазначеного ТОВ у різних регіонах країни створив розгалужену мережу напівфіктивних філій (зокрема у Києві та Харкові), банківські рахунки яких використовувалися для проведення незаконних операцій конвертування безготівкової грошової маси в готівку. Втім, як з'ясувалося під час перевірки, головний (полтавський) офіс підприємства легально працював лише відсотків на сорок, віддаючи перевагу "закулісному" документообігові.

За результатами попереднього слідства, у процесі незаконної діяльності через розрахункові рахунки конвертаційного центру його організатори перевели в готівку понад 7 млн грн, "заробляючи" на кожній угоді до 4-5 % комісійних.

Поряд з класичною схемою конвертування, коли замовникові разом з готівкою передавалися липові документи, що нібито підтверджують реальність операцій з надання різноманітних послуг або оплати неіснуючих товарів, ловкачі у своїй діяльності нерідко застосовували векселі псевдофірм, які насправді ніхто і ніколи не пред'явить до оплати.

Кінець незаконній діяльності цього своєрідного "бюро добрих конвертаційних послуг" було покладено під час проведення спільної операції полтавських податківців і співробітників столичного підрозділу податкової міліції. Полтавського організатора злочинного співтовариства і його київського "представника" затримали на одній з вулиць Києва, як кажуть, "на гарячому" - безпосередньо в момент передачі чергової партії переведених у готівку грошей у сумі майже $60 тис.

Зазначені кошти призначалися для передачі одному з постійних "клієнтів" - луганському підприємству. Відповідно до підроблених документів, що додавалися, зазначене СП нібито перерахувало таку суму на рахунок однієї з фіктивних фірм, оплативши тим самим одержання неіснуючих насправді товарно-матеріальних цінностей. До речі, поряд з іншою "продукцією" об'єктом фіктивної угоди були "віртуальні" скрейтч-карти до мобільних телефонів і... колінвали тепловозів (до речі, ціна тільки однієї такої "детальки" становила 400 тис. грн).

Разом з валютою в аферистів вилучено ноутбук, що використовувався "бізнесменами" при проведенні незаконних фінансових операцій. До того ж у процесі огляду київського "представництва" цього підпільного "міні-банку" було виявлено чисті бланки первинних бухгалтерських документів з уже готовими печатками кількох давно не діючих суб'єктів підприємництва.

Центр з проведення незаконних конвертаційних операцій - одинадцятий з початку року, виявлений на території Полтавщини. Також за цей період співробітниками підрозділів податкової міліції області розшифровано понад 160 фіктивних підприємств. На рахунках таких псевдофірм заблоковано близько 700 тис. грн. За результатами, що були отримані у ході перевірок реально існуючих підприємств, які мали тісні фінансово-господарські зв'язки з фірмами-"фантомами", додатково нараховано до сплати податків різної категорії майже 8 млн грн, третя частина яких уже надійшла в держбюджет.

ремонт автостекла автобусов и автомобилей