Олег Янів
N 51. 24 листопада 2004 року, стор. 8

Вінницька регіональна комісія з відновлення прав церков і релігійних організацій розглянула стан виконання Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього СРСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій". На його виконання розпочато створення обласної програми збереження і використання пам'яток дерев'яної сакральної архітектури та замків області, які перебувають у користуванні релігійних організацій.

Сьогодні на території Вінницької області на обліку - 114 дерев'яних культових споруд. 39 з них збудовано у XVIII столітті, 73 - у XIX й лише 2 - минулого століття. 13 храмів мають статус культурної спадщини національного значення. Але, на жаль, статистика не завжди встигає належним чином відобразити всі життєві колізії. Так, заступник начальника відділу у справах релігій облдержадміністрації Валентина Кичак визнає, що окремих споруд вже не існує. Лише впродовж кількох останніх років в області згоріли дві козацькі дерев'яні церкви, які мали б охоронятись державою як пам'ятки архітектури.

Тому в регіоні відбувається переоблік таких будівель, визначається кошторис необхідних реставраційних робіт тощо.

Регіональна комісія взяла до уваги інформацію про те, що всі культові споруди, які використовувались на території області закладами культури, повернуто релігійним громадам. Але це не означає, що в краї відсутні майнові суперечки між світськими та релігійними установами. Ще не набула гострої форми, але залишається чи не найскладнішою проблема переміщення Державного архіву Вінницької області з будівлі XVII століття, яка була свого часу монастирем католицьких монахів-капуцинів. Заступник директора архіву Фаїна Винокурова вважає, що найближчим часом ця проблема не буде розв'язана, оскільки держава не має коштів на придбання спеціального приміщення, де можна було б розмістити півтора мільйона одиниць зберігання.

А тим часом старі стіни потребують капітального ремонту, мікроклімат сховищ негативно впливає на довговічність збереження цінних оригінальних документів, та й на здоров'ї працюючих він позначається негативно.

  • У нас буквально щодень ведеться боротьба за порятунок документів, - зазначає Фаїна Винокурова, - але ніяких перспектив щодо надання нам нового приміщення немає.

Кілька будівель, на які претендують релігійні організації, є у Жмеринському районі Вінниччини. Це, наприклад, Будинок культури у Северинівській сільській раді. Його зведено за окремим проектом з використанням лише стін колишньої церкви. Втім споруда є предметом розбрату між місцевою владою, яка не вважає його об'єктом сакральної культури, і православною громадою. На щастя, сторонам вдалося досягти компромісу: віруючим тимчасово надано кімнату в цьому приміщенні, а для будівництва нового храму вже виділено земельну ділянку. А ось дискусія навколо одного з виробничих приміщень Браїлівського сокоморсового заводу триває. Колись це державне підприємство зайняло будівлі костелу римо-католицької церкви. З початком нових стосунків між церквою і державою частина приміщень була повернута історичному власнику, а ось колишній Будинок паломників усе ще називають цехом номер один. Щоб звільнити його, було розпочато будівництво нового об'єкта, але економічна ситуація змусила призупинити як будівельні роботи, так і промислове виробництво.

Отже, в реалізації обласної програми збереження і використання пам'яток дерев'яної сакральної архітектури та замків області є немало проблемних моментів, які не втрачатимуть своєї гостроти до остаточного вирішення.