Сергій Петренко, Київ
N 51. 24 листопада 2004 року, стор. 7

У першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери. Це професійне свято - добра нагода ще раз підсумувати та проаналізувати зроблене, поміркувати про перспективи, а також віддати належне тим фахівцям-добротворцям, чия сумлінна суспільна праця забезпечує соціальний захист і державну підтримку мільйонам співгромадян. Саме на цьому наголошував міністр праці та соціальної політики України Михайло Папієв, звертаючись до всіх працівників соціальної сфери з нагоди їхнього професійного свята.

Загальновідомо, якого великого значення надається в нашій державі вирішенню питань і розв'язанню проблем щодо соціальної сфери. На це спрямовано низку указів Президента України, відповідних урядових постанов. Зокрема в березні нинішнього року парламентом затверджено програму діяльності Кабінету Міністрів України "Послідовність. Ефективність. Відповідальність". На думку М. Папієва, наявність таких пріоритетів продиктована необхідністю і прагненням якнайшвидшого розв'язання в масштабах усієї держави головного питання - поліпшення життєвого рівня населення, орієнтуючись на європейські стандарти.

  • Наше міністерство, органи державної влади на місцях, - наголосив Михайло Миколайович, - втілюючи в життя обрану стратегію розвитку України як соціальної держави, будують свою роботу так, щоб кожна сім'я відчувала позитивні результати діяльності влади через підвищення зарплат, пенсій, доступність соціальних і медичних послуг. Нині в Україні створено ефективну систему соціального захисту, відповідно до цього сформовано бюджет, забезпечено стабільне збільшення реальних доходів населення. Відбувається поетапне підвищення заробітної плати, пенсій, а заборгованість із заробітної плати та соціальних виплат постійно зменшується. Рівень основних соціальних гарантій поступово наближається до прожиткового мінімуму.

Міністр наводить цифри, які свідчать про масштаби системної державної роботи в цьому напрямі. Це дало змогу загальмувати таке явище, як бідність. А надання майже 11,5 мільйона громадянам державної допомоги суттєво її скоротило. Лише цього року реальні доходи населення зросли більш ніж на 15 %, а реальна заробітна плата - на 25.

Збільшився обсяг і підвищився рівень зайнятості населення, зменшилася кількість незайнятих громадян працездатного віку. Це сталося завдяки досягнутим позитивним зрушенням в економіці та низці заходів зі сприяння зайнятості населення. Середньомісячна заробітна плата працівників у цілому по економіці суттєво зросла. Виконавча влада на всіх рівнях виняткового значення надає ефективному використанню робочої сили, збереженню діючих і створенню нових робочих місць.

Не обійшли увагою і осіб, які мають статус безробітних. Так, упродовж січня-вересня 2004 року соціальні послуги та матеріальна допомога були надані 2,4 мільйона незайнятим. Водночас зростає число громадян, які активно залучаються до працевлаштування. За три перші квартали нинішнього року забезпечено роботою 780 тисяч осіб (на 14 % більше, ніж за відповідний період 2003 року), 364 тисячі - взяли участь у громадських роботах, а 152 тисячі - набули нових професійних знань. Ці показники значно вагоміші за минулорічні.

Одним із найважливіших, на думку міністра праці та соціальної політики, напрямів роботи уряду залишається погашення заборгованості із виплати заробітної плати. З початку нинішнього року її зменшено на 863 млн грн (40 %). Стабільне зменшення заборгованості відбувається одночасно зі зростанням рівня мінімальної та середньої заробітної плати. Так, з 1 вересня поточного року мінімальний розмір зарплати зріс до 237 грн - це вже 61,3 % прожиткового мінімуму. Цьогоріч середньомісячна заробітна плата за вересень становила 630,82 грн (на 26,6 % вище від минулорічного рівня за цей же місяць).

Пріоритетність удосконалення системи пенсійного забезпечення, зазначає Михайло Папієв, забезпечується послідовним проведенням пенсійної реформи. З 1 січня почала функціонувати на страхових засадах солідарна пенсійна система, яка започаткувала пряму участь застрахованої особи у формуванні майбутньої пенсії. Завдяки цим новаціям почалося виведення із "тіні" заробітної плати працюючих. Тому зросли надходження у Пенсійний фонд, що дало змогу вже тричі підвищити пенсії.

Вагомим кроком у пенсійному реформуванні стало й рішення уряду про встановлення щомісячного розміру пенсійних виплат на рівні прожиткового мінімуму - тим самим виконано вимоги статті 46 Конституції України.

Вже з листопада нинішнього року в Україні рішенням уряду збільшено пенсії інвалідам І-ІІІ груп, учасникам бойових дій і громадянам, які мають особливі заслуги. За словами Михайла Папієва, який повідомив про це на засіданні Кабінету Міністрів, збільшення суми пенсій вказаним категоріям громадян відбулося за рахунок встановлення для них доплат до пенсії - від 50 до 134 грн, які до листопада враховувалися при виплаті її середнього розміру. Виплата збільшених пенсій розпочалася з початку листопада. А з січня наступного року уряд має намір збільшити доплати до пенсій: інвалідам І групи - до 70 грн на місяць та ІІ-ІІІ - до 50 грн. Учасники бойових дій отримуватимуть щомісячно 40-гривневу доплату. Чергове підвищення пенсій громадянам України має розпочатися 1 березня 2005 року. На думку Михайла Папієва, цей етап визначатиметься темпами зростання заробітної плати в країні.

Упродовж цього року органи праці та соціального захисту населення чимало зробили також для вдосконалення системи надання соціальних послуг. Збереження мережі будинків-інтернатів дало змогу забезпечити комплексне соціальне обслуговування пенсіонерів і одиноких непрацездатних громадян. Більше того, кількість таких установ упродовж 2001-2003 років зросла з 275 до 314. Сьогодні в них на повному державному утриманні перебуває понад 52 тисячі інвалідів і людей похилого віку.

За роки незалежності з 46 до 745 зросла кількість територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян. Нині вони діють в усіх районних центрах і кожному районі міста. При них діють відділення соціальної допомоги вдома, соціально-побутової та соціально-медичної реабілітації, стаціонарні відділення для тимчасового та постійного проживання, відділення з організації надання грошової та натуральної допомоги.

Майже 800 тисяч людей похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, котрі не можуть обходитися без сторонньої допомоги, отримують нині в нашій країні комплекс соціальних послуг. І законодавча база щодо цього постійно вдосконалюється. Відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" розроблено низку нормативно-правових актів, зокрема стосовно волонтерської діяльності, платних соціальних послуг, компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги тощо. Передбачено проведення конкурсу з метою залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг.

Щоб привернути увагу суспільства до проблем громадян похилого віку та інвалідів, у нашій державі вшосте проводилась Всеукраїнська благодійна акція "Милосердя". За результатами минулорічного такого заходу малозабезпечені громадяни похилого віку, інваліди, а також установи соціального захисту населення отримали грошову і натуральну допомогу на загальну суму понад 185 млн грн. А до 20 жовтня нинішнього року установам соціального захисту населення та майже мільйону наших співвітчизників надано грошової й натуральної допомоги на суму понад 55 млн грн.

Триває розвиток системи соціального партнерства. Постійний діалог, консультації і переговори під час соціальних конфліктів у трудових колективах позитивно позначаються на трудових стосунках і соціальному кліматі в них. Вони на нинішньому етапі розвитку ринкових відносин у державі регулюються через виконання Генеральної угоди на 2004-2005 роки між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями. Це суттєво сприяє розвитку соціального партнерства та реалізації конституційних прав і гарантій працівників і роботодавців.

Щодо працівників соціальної сфери, то їм належить особлива роль у реалізації державної політики, спрямованої на поліпшення соціального клімату та підвищення рівня життя нашої країни, підкреслив Михайло Папієв. Він подякував працівникам цієї сфери за їхню сподвижницьку роботу, побажав нових успіхів і примноження благородного внеску в справу становлення в Україні цивілізованого суспільства, заснованого на високих принципах гуманізму.