Валерій Барський
№ 59. 22 грудня 2004 року, стор. 4

Політичне протистояння в Україні після другого туру президентських виборів стало серйозним випробуванням на стійкість не лише для внутріполітичної та економічної стабільності в країні, а й у її відносинах з міжнародними організаціями.

Для співробітництва України з Північноатлантичним альянсом це випробування має кілька вимірів. З одного боку, логічно постає питання, чи може продовжуватися співпраця з НАТО в нормальному режимі в майже революційні для України часи. З другого, маємо полярну спрямованість пріоритетів зовнішньої політики - на Захід і Схід. Здавалося б, за таких умов співпраця України з Альянсом мала б на деякий час заморозитися. Але, за винятком високого політичного рівня, вона триває й засвідчує вибір певних верств суспільства.

Група українських журналістів взяла участь у прес-турі до Італії, організованому Центром інформації і документації НАТО в Україні. Відбулися брифінги у Командуванні Об'єднаними Силами НАТО (Joint Force Command) у Неаполі, на яких йшлося про операцію "Active Endevour" ("Активні зусилля"), до якої збирається приєднатися Україна. Крім того, у Римі журналісти відвідали 50-ту генеральну асамблею Асоціації Атлантичного договору, що об'єднує громадські організації країн-членів і партнерів НАТО.

Операція "Активні зусилля" розпочалася в жовтні 2001 року й стала одним з основних заходів Альянсу у відповідь на терористичні акти 11 вересня 2001 року в США. Основними її завданнями є боротьба з нелегальними перевезеннями морем зброї й боєприпасів, запобігання незаконним переміщенням людей, а також протидія іншій незаконній діяльності. Кораблі НАТО здійснюють патрулювання акваторії Середземного моря, моніторинг морських вантажів цивільного характеру через Гібралтарську протоку, якою щоденно проходить майже 3 тис. торговельних суден.

Про зацікавленість України в залученні до "Активних зусиль" під час цьогорічного Стамбульського саміту НАТО заявив Президент України Леонід Кучма. Переговорний процес на експертному рівні відбувався динамічно й очікувалося, що конкретні рішення про форми та умови цієї участі можуть бути прийняті вже до кінця 2004 року. Але непростий процес виборів Президента України не сприяв швидкому завершенню переговорів.

Представники Альянсу зацікавлені в залученні України до "Активних зусиль" і не сумніваються в її спроможностях. На підтвердження наводяться приклади успішної участі української сторони в програмі НАТО "Партнерство заради миру" і операції BLACKSEAFOR у Чорному морі. Проте до прийняття політичного рішення з цього питання конкретна співпраця розпочинатися не буде. Представники командування переконані, що операція на Середземному морі триватиме не місяці, а роки. А участь у ній потребує серйозної підготовки.