Ще раз про субсидії, "нову зрівнялівку" і ціни

Наталя Бондаренко, Київ
№ 53. 1 грудня 2004 року, стор. 7

Запитайте сьогодні будь-кого із майже третини дорослого населення України, кому надається щомісячна державна адресна допомога (дотація) до пенсії, та як він сприймає той факт, що уряд Віктора Януковича знайшов можливість суттєво збільшити розміри пенсій... Найімовірнішу відповідь передбачити зовсім нескладно: допомога вчасна і потрібна. Пенсіонери переконалися: слова влади не розходяться з ділом. Люди, які заслужили пенсійні гроші своєю багаторічною працею, віднині мають більше підстав з упевненістю дивитися в майбутнє, не потерпаючи від того, що їх знову намагатимуться "годувати" обіцянками. І навряд чи вдасться комусь переконати літніх людей, що пенсійні виплати можуть бути зменшені.

"Ті, хто необ'єктивно, з кон'юнктурних міркувань критикує постанову Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення", - говорить, продовжуючи цю тему, заступник міністра праці та соціальної політики України Олена ГАРЯЧА, - чомусь забувають, що в програмі діяльності нинішнього уряду "Послідовність. Ефективність. Відповідальність", за яку проголосували депутати і яка успішно втілюється в життя, перше місце належить саме соціальному блоку програмних завдань. У тому, що чинний уряд багато зробив і продовжує робити для соціального захисту не тільки пенсіонерів, а й сімей з дітьми, інвалідів, інших категорій соціально малозахищених громадян, думаю, переконувати не треба. Підвищення пенсій стало цілком логічним кроком у цьому напрямі. Їх середній розмір, визначений відповідно до законодавства з урахуванням надбавок, підвищень, щомісячної державної адресної допомоги до пенсії (дотації) становить 311 грн або збільшився у 2,2 раза за рік і дев'ять місяців (порівняно із січнем 2003 року - 139 грн).

Співвідношення середньої пенсії до середньої заробітної плати сьогодні - 51 %. Останні 10 років цей показник не перевищував 40 %, а на 1 січня 2004 року він становив 33 %.

  • Як відомо, критики згаданої вами постанови звинувачують уряд України в запровадженні "нової зрівнялівки"... Як тут розібратися, хто правий?
  • Судіть самі. Вже з 1 січня 2004 року після впровадження нової пенсійної системи частина пенсіонерів отримала пенсії, значно вищі від рівня прожиткового мінімуму. А тим, хто не працював жодного дня, з цілком зрозумілих причин допомога взагалі не призначається. Це було б несправедливо стосовно тих людей, які все життя працювали. З тієї ж причини для пенсіонерів, які мають неповний стаж роботи (менше ніж: у жінок - 20 років, у чоловіків - 25 років), розмір адресної дотації не повинен перевищувати 152 грн.

Дотація у розмірі не більше 152 грн встановлюється також інвалідам ІІІ групи. Це, як правило, працездатні люди, а виплата допомоги у більшому розмірі означала б, що вони отримують набагато більше, ніж непрацездатні інваліди І та ІІ груп.

Уряд зробив черговий крок для того, щоб більшість пенсіонерів могла жити краще, як вони й заслуговують. Будуть і наступні кроки - зокрема в напрямі підвищення пенсій з урахуванням стажу роботи кожного пенсіонера, його трудового внеску тощо, які забезпечать справедливу диференціацію виплат. "Зрівнялівки", про яку ведуть мову опоненти уряду, не повинно і не може бути. Так що розмови про скасування диференціації - це, м'яко кажучи, деяке перекручення змісту дій уряду. А полягає він у неухильному й планомірному підвищенні рівня соціальної захищеності не тільки працюючих, а й тих, хто перебуває на заслуженому відпочинку.

  • Які ж категорії пенсіонерів виграють нині від запровадження адресної допомоги найбільше?
  • Найбільше одержувачів допомоги до пенсій - 2,9 мільйона осіб - серед пенсіонерів-селян. На другому місці - пенсіонери - медичні працівники, яких налічується 2,4 мільйона. Вчителів-пенсіонерів у нашій країні 2,1 мільйона... Крім цього, адресну допомогу отримують літні люди, яким пенсія призначалася за іншими законами з питань пенсійного забезпечення. Це ліквідатори та постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, військовослужбовці, науковці, журналісти, біженці, діти-інваліди та інваліди з дитинства, діти - круглі сироти, а також громадяни, які стали інвалідами внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання...
  • Багато пенсіонерів побоюються, що на цьому рівні пенсії будуть "заморожені" назавжди, а ціни тим часом "повзтимуть угору"...
  • Наведу такий аргумент: відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вже з 1 березня 2005 року пенсії будуть збільшені не менше як на 20 % темпів зростання середньої заробітної плати... Крім того, не забуваймо, що згідно із чинним законодавством індексація пенсій проводитиметься в міру зростання індексу споживчих цін.
  • Які нові рішення уряду чекають на пенсіонерів?
  • З 1 листопада поточного року інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, членам сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та іншим категоріям населення, передбаченим у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дотація встановлюється без урахування пенсій за особливі заслуги перед Україною. Тобто пенсії за особливі заслуги перед Україною будуть виплачуватися понад прожитковий мінімум, визначений на 2004 рік для осіб, які втратили працездатність (284,69 грн).

З 1 січня 2005 року зазначений порядок виплати таких пенсій буде поширено й на іншу категорію осіб.

Прийняття рішення щодо виплати пенсії за особливі заслуги перед Україною понад прожитковий мінімум дає можливість на першому етапі відновити диференціацію пенсій ветеранам війни, працівникам освіти, науки, культури, праця та служба яких відзначена державними нагородами.