Валентина Скоропадська
№ 58. 17 грудня 2004 року, стор.8

Щороку Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у чотирьох своїх наукових центрах збирає інформацію про віруси, які циркулюють у природі й, виходячи з цього, робить висновки про майбутній вірус, який домінуватиме у наступному сезоні.

До грипу ми часто ставимося легковажно - більшість із нас переносить хворобу "на ногах", не вживаючи відповідні ліки, нехтуючи постільним режимом. А в результаті розплачуємося тяжкими ускладненнями - серцево-судинної, нервової, ендокринної систем тощо.

Грип - це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. В першу чергу - вражає верхні дихальні шляхи. За підрахунками медиків, це небезпечне захворювання сумарно перевищує всі ураження іншими інфекціями. Варто згадати "іспанку", яка лютувала в 1918 році й відібрала життя у 20 мільйонів людей, у 1957-му азіатський грип також зібрав свої багатомільйонні жертви у світі, і в 1968 році від гонконгського грипу потерпала велика кількість людей.

У 1997 році спеціалісти-епідеміологи зіткнулися вперше у своїй практиці із новим грипом - так званим пташиним. 18 чоловік заразилися від птахів цією хворобою, шість з яких померли. На той час у Гонконгу знищили всю домашню птицю, і спалах захворювання серед людей згас.

Сьогодні спеціалісти Всесвітньої організації охорони здоров'я попереджають про те, що світ опинився на рубежі нової пандемії. Ще з 1997 року ця організація закликає всі країни створювати на державному рівні так звані пандемічні плани, які передбачають основні положення - нагляд за захворюваністю та циркуляцією вірусів у країні, що дає змогу оперативно ізолювати нові змінені варіанти вірусів, провадити швидкі тести діагностики як самого грипу, так і його типів (на жаль, у нашій державі поки що таких тестів немає). Запобігти розвитку епідемії у країні може лише запровадження масової імунізації актуальними вакцинами з охопленням щепленнями понад 70 відсотків населення. Але такий масштаб у нашій державі поки що неможливий.

То як бути у цій ситуації? Про це розмова нашого кореспондента з директором Українського центру грипу та ГРВІ, член-кором НАН та АМН України, професором, завідуючим лабораторією загальної вірусології Аркадієм Федоровичем ФРОЛОВИМ.

 • Варто сказати, що в Україні остання пандемія грипу спостерігалася вже давно - аж у 1968 році. А за свідченням фахівців, пандемії грипу виникають через кожні 20-25 років. А вже минуло аж 36. Тож сьогодні ми повинні бути готові до вторгнення "непроханих гостей". Оскільки тривалий час в Україні було тепло, то цьогоріч ми прогнозуємо епідемію грипу із запізненням. Під час минулої епідемії грипом перехворіло, на щастя, мало людей. За прогнозами спеціалістів, у нинішньому сезоні в Україну вторгнуться два нових віруси, до яких у наших співгромадян немає імунітету. Це - "шанхай", яким у 1968 році перехворіли сотні тисяч людей, але минуло багато часу, і захисту від нього, звичайно, немає. Другий "гість" у нас зовсім не був - це підтип групи А "фуджіян", ми від нього також не захищені.
 • Отож, якщо "фуджіян" і "шанхай" "окупують" Україну, то як все-таки від них вберегтися?
 • Звичайно ж, потрібно зробити щеплення. Всесвітня організація охорони здоров'я дала рекомендацію фірмам-виробникам вакцин включити ці штами до новостворених вакцин, що в свою чергу дасть можливість захистити всю вашу сім'ю від грипу. Вакцина Інфлувак поки що єдина в Україні, якою користуються вже шість років, вона не містить консервантів і випускається у вигляді одноразового шприца з ручкою, що забезпечує точність дозування. До речі, нею щеплюють навіть вагітних та шестимісячних дітей.
 • Коли найкраще робити щеплення проти грипу?
 • Як правило, це потрібно робити щороку в жовтні-грудні.

Алла Петрівна МИРОНЕНКО - співробітник центру грипу МОЗ України, завідуюча лабораторією грипу Київського НДІ епідеміології та інфекційних хвороб. Ця тендітна мила жінка "на короткій нозі" з усіма вірусами грипу, які будь-коли з'являлися на теренах нашої держави. Розмова з нею відбувалася у лабораторії біля великої морозильної камери. Але як з'ясувалося, це камера... музей. У нашому розумінні музей - це місце, де можна походити, чимось помилуватися. А в цьому своєрідному "музеї грипу" ні побачити, ні почути нічого не можна.

 • Тут "сидять" у скляних пробірках колишні агресори, - каже вона. - Адже раніше вони приносили багато збитків, забирали у когось здоров'я і життя. Є тут і грип-"старійшина", бо він з'явився у країні у 1948 році. А загалом, - продовжила нашу розмову Алла Петрівна, - у цій морозильній камері понад 200 різних вірусів грипу, які будь-коли лютували в багатьох країнах світу і в Україні зокрема.
 • А для чого існує таке зібрання всіх вірусів грипу?
 • Для науковців це дуже важливо. Адже якщо ми будемо знати, які саме віруси викликали епідемії, то фахівці зможуть виготовити відповідну вакцину. А потім - якщо з'являється новий збудник, ми можемо порівняти його з попереднім, а це теж неабияк важливо для науки.
 • У вашій лабораторії ви проводите... реанімацію вірусів грипу?
 • Так, звичайно. Саме тут наші спеціалісти проводять реакції з пташиними еритроцитами. У такому середовищі віруси "оживають", і науковці мають змогу вивчати їхній вплив на живий організм. Завдяки вірусам, які спричинили захворювання, можна спрогнозувати збудника наступної епідемії. А якщо ми маємо живий вірус, то, відповідно, можемо виготовляти власну вакцину. Та поки що в нашій державі таких технологій немає, тому ми користуємося найкращими світовими здобутками. За рекомендаціями ВООЗ, єдиним засобом запобігання грипу є вакцинація. Саме інфлувак - це інактивована, епідемічно актуальна вакцина, - єдина, зареєстрована в Україні, найсучасніша (третьої генерації) протигрипозна вакцина в одноразовому шприці, й, що дуже важливо, вона не містить у своєму складі консерванту. Виготовляється з епідемічно актуальних штамів вірусу грипу згідно з рекомендаціями ВООЗ на кожен рік. Варто наголосити, що за попередні роки в Україні нею вже провакциновано понад півтора мільйона чоловік.

Наша розмова з головним дитячим імунологом МОЗ України, завідуючою кафедрою дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології КМАПО імені П. Шупика, професором Людмилою Іванівною ЧЕРНИШОВОЮ.

 • Людмило Іванівно, а яка ваша точка зору з приводу доцільності щеплень проти грипу?
 • Немає такої людини, яка хоча б раз не перехворіла грипом. Ви знаєте, що це інфекція з гострим циклічним перебігом та характерним поєднанням запальних змін у верхніх дихальних шляхах. Хочу сказати, що найбільш тяжкий перебіг хвороби ми спостерігаємо у двох вікових групах - у дітей віком до п'яти років та осіб похилого віку. Після інфікування вірусом дуже часто загострюються хронічні хвороби. Щеплення особливо потрібне дорослим із підвищеним ризиком захворювання на грип, а також дітям, що потерпають від хронічних захворювань, зокрема бронхіальної астми важкого та середньо-важкого перебігу, захворювань серцево-судинної системи, людям з імунодефіцитом, у тому числі й ВІЛ-інфікованим, з цукровим діабетом тощо. Рекомендовано також робити щеплення дітям, які перебувають у закритих дитячих колективах, та членам сімей, де є маленькі діти чи дитина з групи ризику.
 • А як бути вагітним жінкам і тим, які годують дітей груддю?
 • Хочу наголосити ще на тому, що висока ефективність інфлуваку та безпека використання вакцини дають змогу рекомендувати її для профілактики грипу серед усіх категорій населення, а також дітям з шестимісячного віку, вагітним та у період лактації.
 • А якщо у людини алергія, чи варто їй робити щеплення?
 • Протипоказанням до призначення щеплення вакциною інфлувак є індивідуальна гіперчутливість до курячого білка, гентаміцину. І ще: вакцинацію потрібно відкласти в разі гострих інфекційних захворювань, і якщо людина має субфебрильну температуру тіла.

Насамкінець додам, що ця ін'єкція абсолютно безболісна, а сама вакцина не має консервантів, що дуже важливо. Отож, ваше здоров'я - у ваших руках.